On u izjavi za N1 napominje da je neprimereno evropskim standardima da država uspostavlja cene i uslove po kojima će se programi privatnih televizija distribuirati u okviru ponuda kablovskih operatora.
„U Evropi postoji neformalno pravilo da su na prvom mestu u ponudi kablovskih operatora javni servisi, ali je posle raspored privatnih kanala stvar dogovora i nije definisan u zakonima i pravilima Evropske komisije. U svetu kada postoji na stotine kanala država ne može da definiše gde će koji kanal biti na kablovskoj televiziji“, ocenjuje Milosavljević.
Prema njegovim rečima, odnos između telekomunikacionog operatora i privatnih televizija treba da bude odnos dve kompanije, koje same regulišu međusobne odnose.
„Nikada se država ne meša u redosled privatnih kanala koje će neki kablovski operator da ponudi svojim korisnicima. U Sloveniji, na primer, javni servis ima prva dva mesta, a svi ostali njegovi programi stavljeni su u šemama operatori puno kasnije“, objašnjava sagovornik N1.
On dodaje da je poznato da u Srbiji REM dodeljuje frekvencije televizijama bliskim režimu, što pokazuju i brojna istraživanja nevladinih organizacija, kao, na primer, CRTA.
„Dodela nacionalnih frekvencija je netransparentna i nije u skladu sa kriterijumima, sudeći prema izveštajima brojnih organizacija. U Srbiji postoji situacija da nacionalne frekvencije dobijaju emiteri bliski režimu, a da – kada to nije dovoljno, onda im se daje i najbolja pozicija u kablovskoj ponudi. I na kraju se određuje koliko moraju da plate kablovski operatori“, ističe Milosavljević.
Time se, kako ističe, ne vodi fer utakmica na medijskom tržištu oko nezavisnih medija.
„Na neki način, to su kazne za nezavisne TV stanice, pošto će tako biti izbačene iz top 10 i neprivilegovane što se tiče ekonomskog položaja u pogledu plaćanja od strane operatora. Takva pravila ne postoje na nivou Evropske unije“, ocenjuje Milosavljević.
Kako naglašava, u Evropi ne postoji praksa što se tiče regulisanja toga koliko koji operator mora da plati privatnim televizijama.
„To nije u skladu sa evropskim standardima“, navodi sagovornik N1.
Podsetimo, nakon što je pre nekoliko dana premijerka Ana Brnabić izjavila da je postignut kompromis sa novinarskim i medijskim udruženjima oko izmena Zakona o javnom informisanju i Zakona o elektronskim medijima i zakazala njihovo usvajanje na vladi za četvrtak 12. oktobar, Misija OEBS je pozvala predstavnike vlasti na dodatne konsultacije.
Novi sastanak sa članovima Radne grupe zakazan je za utorak 17. oktobar, a u međuvremenu su u Zakon o elektronskim medijima preko noći dodate nove zakonske formulacije koje je trebalo da usvoji vlada bez znanja novinarskih i medijskih udruženja.
Reč je o članovima 112 i 122 koji propisuju da će biti obavezan raspored kanala za sve kablovske operatore, odnosno da se prednost mora dati javnom servisu i televizijama sa nacionalnim frekvencijama. Druga, krišom dodata odredba jeste da u slučaju novog spora između nacionalnih emitera i operatora, REM određuje cenu po kojoj operatori moraju da prikazuju ove kanale.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.