„Vlada i dalje može da povuče ove zakone dok se glasanje ne završi, što ih pozivamo da urade“, rekao je Lazović novinarima u holu Skupštine Srbije, gde se između ostalog radilo i o medijskim zakonima.
Radomir Lazović iz Zeleno-levog fronta rekao je da nakon reakcije Evropske komisije u kojoj se traži poštovanje Medijske strategije, proevropske opozicione stranke imaju ovaj zahtev.
Zakon bi, kako je rekao Radomir Lazović, trebalo povući i zbog toga što je očigledno da se donosi zbog izbora, „da bi se omogućila što veća kontrola medija“.
„Ukoliko nije tako, ostavite zakon da o njemu razgovaramo naknadno, kada se završe izbori. Medijska strategija jasno i nedvosmisleno navodi izlazak države iz vlasništva nad medijima i drago nam je što Evropska komisija to prepoznaje“, rekao je Lazović, dodajući da su i ranije govorili da je ovaj zakon u suprotnosti sa evrointegracijama. Telekom, po postojećem zakonu, nije smeo da ima vlasništvo nad medijima, naveo je.
„Čak su angažovani i lobisti i na sve načine se pokušavalo sakriti da Telekom zapravo ima vlasništvo nad medijima. Danas se ovim zakonom to stanje pokušava legalizovati. Ali EK ne reaguje samo na pitanje vlasništva, već se traži i slobodno medijsko okruženje, fer konkurencija, zaštita medijskog pluralizma“, naveo je. Podsetio je da po svim istraživanjima nezavisnih agencija postoji potpuna dominacija Aleksandra Vučića u brojnim televizijama.
Ovi poslanici podržali su peticiju CRTE i Koalicije za slobodu medija i njihove stavove. Peticija se može potpisati na linku OVDE.
Ne radi se sada o vanrednoj reakciji evropskih zvaničnika, već su i ranije Evropski parlament, Evropska komisija ranije, Savet Evrope, OEBS i ODIHR – svi reagovali na probleme koje Srbija ima u medijskoj sferi, naveo je i dodao: „E sada se, dragi građani, ti problemi dodatno produbljuju, stvaraju se novi i kreira se jedna mračna slika Srbije, mračna slika medija u Srbiji što za posledicu naravno ima uticaj na izbornu volju građana, na izbore koji će se verovatno održati 17. decembra i onemogućavanje svih vas da saznate šta se sve dešava u ovoj našoj državi“, rekao je on.
Danijela Nestorović iz koalicije Moramo – Zajedno kaže da je ovaj zakon i set medijskih zakona sve samo ne objektivno informisanje, pokušaj da se uništi i ono malo istine koja se čuje preko ono malo nezavisnih medija (N1, Nova…). „Ovi mediji se ceo dan nazivaju tajkunskim, ceo dan se govori o nekim milijardama, ne mogu da predoči količinu laži koje su bile danas izrečene. Građani Srbije će isključivo slušati te laži, ako ovakav predlog zakona ostane na snazi. Predložila sam na plenumu i apelujem da se ovaj zakon povuče iz skupštinske procedure jer je u neskladu sa Ustavom Srbije“, rekla je.
Tepić: Kad Telekom uđe u Prva i B92, biće prodat, a one Vučićeve privatne televizije
Potpredsednica SSP Marinika Tepić je izrazila sumnju čemu služi ovako hitno menjanje medijskih zakona. „Ne samo zbog toga da bi Telekom ušao u vlasništvo televizija Prva i B92, već poznajući razmišljanje, promišljanje i postupanje Aleksandra Vučića da bi sutra Telekom, koji je već obezvređen, koji se već davi u korupciji, prodao nekim svojim arapskim prijateljima – kako je to radio sa PKB, sa Beogradom na vodi, a znamo da ista ekipa stoji iza tih čuvenih projekata i zapravo obezbedio sebi dve privatne televizije sa nacionalnom frekvencijom sa srpsko-arapskim bratstvom. Zato upozoravamo na vreme zašto se žuri vlasti da baš sada, uoči izbora, menjaju ove zakone“, navela je.
Po našoj sumnji i iskustvu, kaže Tepićeva, kada „Telekom uđe u dve privatne televizije sa nacionalnoj frekvencijom da će sutra biti prodat i to nekoj kombinaciji burazerkoj, partijskoj, bratijskoj Aleksandra Vučića sa nekim, je li, drugim privatnicima, a u stvari za sebe“. „Da bi, kada ne bude vlast, mogao da sa svoje dve privatne televizije, napada novu demokratsku vlast. A do sada je Telekom koristio na različite načine, kroz pre svega finansijski pritisak. Da bude, s jedne strane, batina za opoziciju, a sa druge strane da održava rejting SNS“, dodala je.
Podsetimo, pred poslanicima su sporni medijski zakoni u koje su prethodno, bez znanja Radne grupe, ubačeni stavovi koji kablovske operatore stavljaju u podređeni položaj u odnosu na Regulatorno telo za elektronske medije (REM) i koji vraćaju državu u vlasništvo medija. Nakon reakcije novinarskih udruženja i OEBS-a, članovi koji se odnose na operatore su izbačeni, dok je onaj o povratku države u medije ostao. Time bi Telekom Srbija zvanično – dakle i po zakonu – mogao da bude vlasnik medija.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.