U jeku rata između Hamasa i Izraela, lažne i neproverene informacije, stari snimci i grafički sadržaj preplavljuju društvene mreže odakle ih povremeno preuzimaju i tradicionalni mediji. Ovaj trening će vam pomoći da budete efikasniji u proveri informacija i njihovih izvora, a pružiće vam alate za kritičko procenjivanje informacija koje će vam biti od koristi u svakodnevnom novinarskom radu i plasiranju vesti zasnovanim na činjenicama.
Tokom sat i po vremena treninga novinari će se upoznati sa osnovama takozvanog istraživanja obaveštajnih podataka otvorenog koda (Open Source Intelligence — OSINT), digitalne forenzike i fektčekinga. Iza ovih naizgled komplikovanih naziva, stoje tehnike bez kojih novinarski rad danas gubi borbu sa dezinformacijama, propagandom i lažnim vestima.
Kroz praktične primere, polaznici će se bliže upoznati sa korišćenjem javno dostupnih izvora informacija za proveru tačnosti podataka.
Posvetićemo se i usvajanju veština analize sadržaja sa društvenih mreža, verifikovanja sadržaja kreiranog uz pomoć generativne veštačke inteligencije, radu sa alatima za geolokaciranje i digitalne forenzike, istraživanju online baza podataka i pridobijanja verodostojnih informacija kako bismo unapredili kvalitet novinarskog rada i medijskih izveštaja.
Trening sesija će se održati online putem Zoom platforme u trajanju od po 90 minuta, 13. decembra, sa početkom u 15 časova. Predavačica će biti Nataša Kilibarda, fektčkerka u Istinomeru i ekpertkinja za digitalnu forenziku. Ako ste novinar ili student novinarstva pozivamo vas da se registrujte putem linka. |
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.