12. jan 2024.

Svejedno je šta gledate – B92, RTV, Studio B, Pink ili Hepi: Kako je vlast pokoravala medije

Zakon kaže da su javni funkcioneri dužni da trpe kritiku medija. Ali predstavnici aktuelne vlasti je ne trpe, pa se već godinama trude da kritičare ućutkaju, odnosno medije upodobe. 8. februara izlazi poslednji broj NIN-a kakvog ste nekada čitali. Godinama već ne gledate B92 kom ste nekad verovali. S majskim poplavama 2014, Srpska napredna stranka potopila je Studio B, a dve godine kasnije uspešno je ukroćena i Radio televizija Vojvodine.

Ako su NIN ljudi – nastaviće NIN da živi. Ako su NIN samo novine – te su novine od juče mrtve. Da je NIN čovek, posao obducenta bio bi dosta lak. Nasilna smrt nastala je kao posledica dugogodišnje kritike vlasti.

„Ja mislim da mi imamo takvu vlast koja ne trpi da postoji bilo šta. Žulja ih, kao kamen u cipeli, iako smo tako mali i za njih možda beznačajni, teme koje je NIN pokretao su njih veoma dirale“, smatra novinarka Vesna Mališić.

N1: Da li se suštinski vlast sada sveti NIN-u kao što se svetila B92, Studiju B, Utisku nedelje i raznim drugim medijima?

„O da“, dodaje Mališić.

O da… Ali hajmo redom. U maju 2014. SNS preuzima tada gradsku televiziju Studio B. I neće proći dugo, a novo rukovodstvo lokalnu televiziju pretvoriće u bilten Srpske napredne stranke.

„Moj utisak je da je Aleksandar Vučić lično želeo da uništi Studio B, njemu se Studio B nikada nije dopadao, Studio B je 90-ih godina bio prozor u svet za građane ove zemlje, kao što je kasnije Radio B92, pa Televizija B92“, priča novinar N1 i bivši novinar radija Studio B Veljko Pajović.

A svaki je prozor u svet prozor koji treba zatvoriti. I zato je uskoro na red došao i B92. Od starog ostalo je samo ime.

„Ta „devedesetdvojka“ i ova danas su dve potpuno različite firme, dva različita brenda, oni se slučajno zovu isto, ali nikakve veze nemaju jedno s drugim. Tv B92 u kojoj sam ja radila nikada nije služila nijednoj političkoj garnituri, ova B92 je agitprop vladajuće političke stranke i njenog bivšeg predsednika, člana ruske biblioteke od pre neki dan, i to je to“, dodala je novinarka N1 i bivša novinarka B92 Danica Vučenić.

Postoji li bar jedna priča o propasti medija, a da joj nije kumovao Vučić? Ne postoji.

„Sudbina RTV-a i te kako je povezana sa Aleksandrom Vučićem i SNS-om. Mi smo do 2016. bili jedna vrlo gledana regionalna televizija i javni servis i bukvalno kako je konstituisana pokrajinska vlast tako je preko noći došlo do odmazde na RTV, gde su manje više svi urednici i autori emisija sklonjeni iz programa promptno“, rekao je predsednik sindikata Nezavisnost novinar RTV Darko Šper.

Promptno je promenjena i uređivačka politika i to tako da vam je danas svejedno šta gledate, B92, RTV, Studio B, Pink ili Hepi.

„Danas kada povremeno pogledam Studio B, žao mi je što se on sve više estradizuje. U redu, ako je Studio B onakav kakav ne bi trebalo da bude, pa što mu onda bar nisu promenili ime?“, pita se Pajović.

„RTV je u vrlo sličnom stanju kao ona iznurena stoka koja treba da se prebaci s jedne strane reke na drugu, jer nema ko da joj pomogne trenutno“, dodaje Šper.

I nema te skele koja bi spasila medije, jer ko te ima – taj te potapa.


Video prilog N1

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend