U saopštenju se navodi da je u 2023. godini zabeleženo skoro duplo više pretnji, pritisaka, ometanja rada i napada na novinare nego u 2021. godini.
Najčešći oblik ugrožavanja slobode medija u ovoj godini bio je onemogućavanje rada (15 slučajeva), ali su zabeleženi i napad na imovinu medijske kuće – RTV M iz Knjaževca kojem su presečeni kablovi i pokušaj preuzimanja profila Centra za istraživačko novinarstvo (CINS) koja je istraživala rad kol centra Srpske napredne stranke.
Navodi se i da je novinarku portala In medija iz Inđije Vericu Marinčić pripadnik obezbeđenja opštine fizički odgurao sa zadatka.
Kako se ističe u martu su pretnjama najviše bili izloženi novosadski novinari, da su na protestu podrške Ani Mihaljici verbalnom nasilju i ometanju rada bile izložene ekipe Tanjuga i Kurira, bio je ugrožen i novinar portala 021 Žarko Bogosavljević, a novinarka televizije N1 Ksenija Pavkov dobila je preteće poruke da će „biti zaklana“ i da će joj biti „polomljene kosti“.
Predsednica Nezavisnog društva novinara Vojvodine Ana Lalić Hegediš dobila je pretnje smrću dan nakon gostovanja na televiziji Nova S, a potom je pretnje smrću dobio i programski direktor NDNV Dinko Gruhonjić.
Pretnje je dobila i novinarka iz Stare Pazove Gordana Momčilović.
Kako se navodi u saopštenju UNS, u martu je predsednica Kosova Vjosa Osmani dva puta onemogućavala rad novinarima srpskih redakcija, prvo im nije dozvoljeno da prate njen sastanak sa američkim predstavnikom Gabrijelom Eskobarom, a dve nedelje kasnije da prate sastanak i konferenciju sa američkim predstavnikom Todom Robinsonom.
U saopštenju se navodi i da je predsednik Privremenog organa Beograda Aleksandar Šapić u ovoj godini počeo praksu odbijanja da odgovori na pitanja novinarima televizija Nova S i N1.
Dodaje se da je pretnje redakciji Danas, ali i uvrede i klevete uputio muzički umetnik Vlado Georgijev.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.