Danijel Simić, predsjednik Udruženja novinara RS-a, gostujući u programu RTRS-a, izjavio je polovinom novembra 2022. godine da se svake godine u Srebrenici održava „potočarski igrokaz“, aludirajući na 11. juli.
Odmah nakon toga, Suljagić je najavio na X profilu da će poslati krivičnu prijavu Tužilaštvo BiH.
„Danas sam, u svojstvu svjedoka i podnosioca krivične prijave, saslušan u predmetu istrage protiv Danijela Simića i uredništva RTRS zbog negiranja genocida. Uvijek smo na raspolaganju institucijama BiH“, naveo je 18. aprila Suljagić.
Danas sam, u svojstvu svjedoka i podnosioca krivične prijave, saslušan u predmetu istrage protiv Danijela Simića i uredništva RTRS zbog negiranja genocida. Uvijek smo na raspolaganju institucijama BiH.
— Emir Suljagić (@suljagicemir1) April 18, 2024
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić na sastanku u Ujedinjenim nacijama s ambasadorima članica Organizacije islamske saradnje (OIC) su izjavili da je važno usvojiti rezoluciju o genocidu u Srebrenici kako bi se osiguralo da se takvo zlo ne ponovi.
Bećirović i Komšić, koji su u 17. aprila boravili u UN gdje su se održane konsultacije o nacrtu rezolucije o genocidu u Srebrenici, zahvalili su na podršci OIC-a kojeg čini 57 zemalja, a Bosna i Hercegovina ima status posmatrača.
Oni su ukazali na važnost usvajanja rezolucije o 11. julu kao Međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici, navodi N1 i dodaje da je naglašeno da su sudovi UN donijeli pravosnažne presude o genocidu u Srebrenici, te da je međunarodna obaveza da se poštuje međunarodno pravo i sudovi UN.
Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. godine zločin u Srebrenici okarakterisao kao genocid, u kojem je u julu 1995. godine pobijeno više od 8.000 muškaraca i dječaka iz tadašnje enklave pod zaštitom Ujedinjenih nacija.
Za ove zločine, više od 50 osoba je osuđeno na oko 700 godina zatvora.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.