IFJ piše da je riječ o odvojenim incidentima, te da su oba hapšenja povezana sa novinarskim radom uhapšenih.
Ashraf Omar, koji radi kao karikaturista za portal Al-Manassa, uhapšen je, kako piše IFJ, 22. jula kada su pripadnici sigurnosnih snaga upali u njegov stan, stavili povez preko očiju i odvezli ga u nepoznatom pravcu. Njegova supruga je za portal Al-Manassa rekla da ona nije bila prisutna u momentu hapšenja, ali da je taj incident snimila sigurnosna kamera sa zgrade u kojoj žive. Dodala je da je po ulasku u stan zatekla nered i primijetila da su nestali laptop i mobitel karikaturiste Omara. Iz Al-Manassa navode da je karikaturista priveden nakon što je nacrtao seriju satiričnih karikatura objavljenih na njihovom portalu, a neke od njih su se odnosile na šale o krizi nestanka struje.
Glavni urednik Al-Manassa je poslao pismo Egipatskom novinarskom sindikatu (EJS) u kojem je od ovog sindikata zatražio da podstakne predstavnike vlasti da otkriju lokaciju pritvora, te spriječe eventualne brutalnosti i nezakonitosti prema karikaturisti ovog medija.
IFJ piše da je nekoliko dana prije uhapšen i nestao novinar portala Arabic Post Khaled Mamdouh Ibrahim, koga su pripadnici sigurnosnih snaga 16. jula odveli iz njegove kuće. Novinar je, kako se navodi, nasilno nestao pet dana prije nego što je egipatsko vrhovno tužilaštvo izdalo nalog za petnaestodnevni pritvor pod optužbom za širenje lažnih vijesti i učestvovanje u terorističkim aktivnostima. IFJ piše da su, prema riječima njegovog zeta, snage sigurnosti te noći upali u kuću novinara, uzeli mu laptop i mobitel i napali neke članove njegove porodice.
Iz Komiteta za slobodu Egipatskog novinarskog sindikata su uputili pismo državnom tužitelju u kojem traže da otkrije mjesto pritvora uhapšenih kolega, kao i da otkrije uslove njihovog pritvora. Zatražili su njihovo puštanje na slobodu, kao i oslobađanje više od 23 zatvorena novinara i ukidanje pritvora novinara koji kritički izvještavaju o vlastima.
Predsjednik EJS-a Khaled El-Balshy rekao je da hapšenje Ashrafa Omara i Khaleda Mamdouha u jednoj sedmici predstavlja povratak praksi hapšenja novinara u toj zemlji. El-Balshy je zatražio da se prekine kampanja progona novinara zbog njihovog rada i mišljenja.
“Preduzećemo sve zakonske i sindikalne mjere da se suprotstavimo ovoj kampanji”, dodao je El-Balshy.
Oslobađanje Ashrafa Omara i Khaleda Mamdouha Ibrahima i 23 zatvorena novinara u Egiptu zatražila je i Međunarodna federacija novinara.
„Progon novinara je namjerni pokušaj vlasti da ušutkaju medije i spriječe ih da izvještavaju istinu. Pozivamo vlasti da podrže slobodu medija i garantuju sigurnost novinara”, rekao je zamjenik generalnog sekretara IFJ-a Tim Dawson.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.