Vaše pravo da znate sve, ili bar ono što se dešava u gradu u kom živite, prethodnih dana zavisi od toga šta gledate na kablovskoj televiziji.
Na pitanje N1 da li su na nekoj nacionalnoj televiziji mogli da čuju nešto o protestima u Kraljevu, Kraljevčani odgovaraju:
– Ne.
– Ne, nisam ja čuo za to, ne znam.
– Ne, nismo čuli.
– Ne, nisam čula stvarno.
– Jesam jutros čula.
N1: Gde?
– Ali ne na televiziji, od nekog u autobusu.
Zašto u javnom prevozu saznate više nego na javnom servisu?
„Ovo što mi nazivamo javnim servisom, bar kada je reč o informativnim sadržajima, boluje od nečega što ja zovem prokletstvo informativne sekunde. To znači da je ta informativna sekunda tako spakovana da ne našteti ili ne nasekira vlast“, kaže Đorđe Vlajić, urednik u agenciji Fonet.
Razloga za sekiraciju vlast nema jer se protesti protiv iskopavanja litijuma koji su se istog dana održali u Šapcu, Aranđelovcu, Ljigu i Kraljevu za RTS nisu ni desili.
„To nisu protesti koji se smeju zanemariti ili prenebreći. To jeste vest. To jeste razlog da se profesionalno o tome izvesti javnost. Međutim, to se ne događa“, navodi Vlajić.
A onda se sutradan, verovali ili ne, ipak dogodilo. U trećem Dnevniku u 23 sata, RTS je izvestio o protestima u Kosjeriću i Mladenovcu. Autor te vesti primetio je suštinu.
„Okupljeni na protestu blokirali su centralne ulice i zaustavili saobraćaj“, navela je voditeljka.
„RTS čkilji na jedno oko“
Budimo pošteni, bolje i 20 nego nula sekundi na javnom servisu koji plaćaju svi građani Srbije i čija pretplata upravo poskupljuje.
„Mislim da građani ne plaćaju povećanu pretplatu da bi imali poluslepi javni servis. Moto RTS-a bi bio u dolini slepih jednooki čovek je Bog. RTS je neki poluslepi koji pusti neku informaciju građanima, za razliku od ostalih nacionalnih frekvencija, gde prednjače koji daju totalno iskrivljenu sliku“, kaže Savo Manojlović, lider Kreni-promeni.
Čkilji RTS na jedno oko kad je o protestima reč, primećuje Manojlović, dočim za saopštenje Rudarsko – geološkog fakulteta mesta ima i u centralnom dnevniku.
„Bez rudarenja i kritičnih mineralnih sirovina nije moguć tehnološki razvoj i napredak, kao ni prelazak na obnovljive izvore energije…“, moglo se čuti na javnom servisu.
A bez RTS-a koji profesionalno izveštava nema dobro informisanih građana.
„Da javni servis detaljno izveštava o svim protestima protiv Rio Tinta i kopanja litijuma i bora u Srbiji, onda bi, pretpostavljam, raspoloženje javnosti u Srbiji bilo još dinamičnije i snažnije“, kaže Đorđe Vlajić, urednik u agenciji Fonet.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.