05. avg 2024.

Bokserka Helif na OI u Parizu: U ringu sa senzacionalizmom i „moralnom” panikom

Bokserski meč između Italijanke Anđele Karini i predstavnice Alžira, Iman Helif na Olimpijskim igrama u Parizu, osvetlio je sklonost medija ka senzacionalizmu, kao i nedostatak profesionalnosti.

Ilusracija: snimci ekrana Direktno / SrbinInfo / Mondo / Kurir

Izveštavajući o ovoj temi, mediji su se uglavnom okrenuli podstrekivačkom pristupu, dok algoritmi društvenih mreža očito podstiču zapaljive emocije. Talas manipulacija o alžirskoj sportistkinji, izlivi mizoginije i transfobije preplavili su javni prostor. A kada bilo koja tema postane viralna i izaziva snažne reakcije, važno je da čitaoci, gledaoci i korisnici društvenih mreža, ali i sami mediji, potraže relevantne i kredibilne izvore i ne prenose dalje manipulativni sadržaj.

Ovaj meč je izazvao globalnu moralnu paniku i pokrenuo niz pitanja o pravilima takozvane polne podobnosti u sportskim takmičenjima. Italijanka Karini se, nakon dva snažna udarca zadobijena u predelu glave, povukla iz borbe posle svega 46 sekundi meča.

Ishod ove kratke borbe ubrzo je postao teren za senzacionalizam, ali i za polemiku o tome da li bi sportistkinje poput Helif trebalo da se takmiče u ženskom sportu.

Šta je uopšte povod za ovu debatu?

Međunarodna bokserska asocijacija (IBA) je diskvalifikovala Iman Helif sa Svetskog prvenstva u Nju Delhiju 2023. godine zbog, kako se tada navelo, „neispunjavanja kriterijuma podobnosti”.

IBA je tada, bez izričitih dokaza zbog „poverljivosti podataka”, tvrdila da su sportistkinje koje su „pretvarale da su žene” isključene na osnovu testova koji su pokazali da „imaju XY hromozome”, tipične za muški pol, umesto XX parova hromozoma, uobičajenih za žene. Pojedini genetski poremećaji, poput Svajerovog sindroma, mogu, pak, uzrokovati da se žena rodi sa XY hromozomima.

U to vreme, Helif je izjavila da joj je rečeno da ima „karakteristike zbog kojih ne može da se bori sa ženama”, tvrdeći da je žrtva velike zavere”.

Sportistkinje nisu testirane na testosteron, već su bile podvrgnute posebnom i priznatom testu, čiji su detalji ostali poverljivi”, saopštila je IBA uoči meča Helif i Karini na OI u Parizu.

Međutim, Međunarodni olimpijski komitet (MOK) je, uoči Olimpijskih igara u Parizu, optužio IBA za donošenje proizvoljnih odluka bez odgovarajućih procedura i izdao je zvaničnu dozvolu Helif da se takmiči na tekućim OI u Parizu, naglašavajući da dvadesetpetogodišnja alžirska bokserka ispunjava sve medicinske i kriterijume podobnosti za takmičenje u ženskoj kategoriji.

Profil Helif na sajtu OI Pariz 2024 je prvobitno sadržao informaciju da je Alžirka bila diskvalifikovana sa Svetskog prvenstva zbog „povišenih nivoa testosterona”, ali je ova informacija kasnije uklonjena.

Helif je prethodno učestvovala na Olimpijskim igrama u Tokiju, na kojima je eliminisana u četvrtfinalu.

***

Ova kontroverza nije samo zasenila Helifinu pobedu, piše CNN, već ima i posledice na njenu privatnost i sigurnost. „Na primer, u njenoj domovini Alžiru, sloboda izražavanja je strogo ograničena – a biti gej ili transrodna osoba je ilegalno. Pritom, Helif nije izjavila da ima poremećaj razvoja polnih karakteristika – DSD.” (Izvor: CNN)

Portparol MOK-a Mark Adams je u jučerašnjem obraćanju medija istakao da Helif, baš kao i tajvanskoj bokserki Lin Ju-ting koja je istim povodom disfalikovana sa Svetskog prvenstva 2023, u „pasošu stoji da su ženskog pola”, ponavljajući zvaničan stav ove organizacije o slučaju „polne podobnosti” nakon plasiranja Helifove u četvrtfinale pobedom nad Karini. Adams je, osim toga, u više navrata isticao da slučaju Helif i Ju-ting nije „pitanje transrodnosti”.

Merenje testosterona je nezadovoljavajuće, rekao je novinarima. „Mnoge žene imaju više nivoe od muškaraca, tako da teza da je testiranje testosterona neka vrsta čarobnog rešenja nije na mestu,” izjavio je Adams.

@apnews

The International Olympics Committee said Friday that Algerian boxer Imane Khelif was born a woman and eligible to compete in her fight against Italy’s Angela Carini. The IOC’s daily press conference had many questions on Khelif, who has landed in the middle of a culture war about gender in sports after Carini quit Thursday’s fight under a minute into the bout. #Olympics #Paris2024 #Boxing

♬ original sound – The Associated Press – The Associated Press

Uključili se konzervativci

Uprkos zvaničnim saopštenjima da je Helif biološki osoba ženskog pola, borba Alžirke i Italijanke, izazvala je burne reakcije brojnih uticajnih ličnosti i zvaničnika, a naročito su se istakli konzervativci i desničari, uključujući i italijansku premijerku Đorđu Meloni, koja je rekla da borba „nije bila ravnopravna” i da se ne slaže sa politikom MOK-a.

„Mislim da sportisti koji imaju muške genetske karakteristike ne bi trebalo da budu primljeni u ženska takmičenja”, rekla je tokom sastanka sa italijanskim sportistima u Parizu.

Donald Tramp je na svojoj društvenoj mreži Truth Social izjavio: „Zadržaću muškarce izvan ženskog sporta!”.

Elon Mask je podelio objavu plivačice Rajli Gejns koja tvrdi da „muškarci ne pripadaju ženskom sportu„ uz komentar: „Apsolutno”.

Mask je takođe, na svojoj X platformi, podržao najavu Trampa o zabrani bioloških muškaraca u ženskom sportu. Autorka serijala o Hariju Poteru, Dž. K. Rouling, izjavila je na X-u da će Igre u Parizu biti „zauvek okaljane brutalnom nepravdom nanetom Karini”.

„Mlada bokserka je upravo izgubila sve za šta je radila i trenirala jer ste dozvolili muškarcu da uđe u ring sa njom”, rekla je Roling, koja je često bila u fokusu poslednjih godina zbog zapaljivih izjava o transrodnosti.

Teniserka Martina Navratilova opisala je situaciju kao „žalosnu”, tvrdeći da je Helif „biološki muškarac”.

Mediji na talasu senzacionalizma 

Mediji u Srbiji su takođe doprineli širenju neproverenih informacija o polu alžirske bokserke.

Kurir je 1. avgusta u 17.12 časova objavio članak sa naslovom „SVET GLEDA I NE VERUJE: Ovo su biološki muškarci koji se bore sa ženama u boksu na Olimpijskim igrama!“. Naslov na portalu Kurira je naknadno izmenjen tako da umesto „biološki muškarci“, trenutno stoji „bokserke sa muškim hromozomima“.

Tekst o bokserki Iman Helif na portalu kurira

Sličnu informaciju preneo je i Sportklub 31. jula u vesti koja glasi „Biološki muškarci u olimpijskom ringu sa damama“.

O „biološkim muškarcima“ na OI pisali su i portali Pink.rs, Srbin info, Mondo.ba (na kom je u međuvremenu tekst ispravljen), Mondo.me, Klix.ba

Portal Direktno.rs objavio je 2. avgusta u 7:22 časova članak naslovljen sa „Sramno saopštenje MOK-a o bokserki koja je biološki muškarac: Svi imaju prava da se bave sportom bez diskriminacije“.

Tekst o bokserki Iman Helif na portalu direktno rs
Izvor: DirektnoRS/Screenshot

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić se takođe u svom jučerašnjem obraćanju dotakao ove teme.

„Šta da kaže ova italijanska bokserka koju je pretukao muškarac? Videli ste tu bolest i to ludilo, boleština koja je počela da vlada svetom, gde sad muškarci dođu, pa tuku žene i oni kažu evo sad i ti si žena, pa dobij medalju. Udario je pesnicom muškarac, ima pravo da se takmiči na Olimpijskim igrama kao žena. Ludilo zavladalo svetom. Sve poludelo načisto. I mi valjda svi treba u tom eksperimentu da učestvujemo i da kažemo kako je to mnogo lepo i pametno. Šta da vam kažem”, rekao je predsednik Vučić. (SNS/YouTube, 1. avgust 2024)

***

Alžirski olimpijski komitet (COA) osudio je „zlobne i neetičke napade usmerenim na uglednu sportistkinju, Iman Helif, od strane nekih stranih medija”. COA je navode u medijima oznaćio kao „laži” koje su „potpuno nepravedne”.

U junu 2023. godine, MOK je oduzeo IBA-i pravo da upravlja međunarodnim amaterskim boksom zbog navodnog neuspeha ove organizacije da sprovede reforme u vezi sa određenim finansijskim, etičkim i upravljačkim pitanjima.

Sumnje MOK su se pojavile nakon serije kontroverznih poteza predsednika IBA Umara Kremleva, bivšeg boksera ruskog porekla, trošenja mnogo sredstava na sopstvenu promociju i postavljanja samo jednog sponzora organizacije — ruske energetske kompanije Gazprom.

Shodno tome, MOK je preuzeo kontrolu nad amaterskim boksom, te, nakon nadgledanja ovog sporta tokom Olimpijskih igara u Tokiju, istu funkciju obavlja i tokom Olimpijskih igara u Parizu. Doneta je privremena odluka se ovaj sport izostavi iz programa za Olimpijske igre u Los Anđelesu 2028. godine.

S obzirom na to da pravila MOK-a dozvoljavaju uključivanje sportista sa rodnom različitošću i DSD (poremećajima polnog razvoja), i Iman Helif i Lin Ju-ting imaju zvaničnu dozvolu da se takmiče na ovogodišnjim OI.

Nekoliko sportista, poput Iman Helif, Lin Ju-tin i zambijske fudbalerke Barbre Bande, koja takođe učestvuje na Olimpijskim igrama u Parizu, navodno, imaju DSD.

Pojam DSD podrazumeva skup retkih stanja povezanih sa reproduktivnim organima, genima i hormonima pojedinca. Iako je veliki broj osoba sa DSD-om odgajan u skladu sa ženskim polom, one imaju muške nivoe testosterona u krvi i XY hromozome, koji se obično nalaze kod cisrodnih muškaraca.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend