01. okt 2024.

Misija utvrdila niz problema: Hrvatska je daleko od zemlje sa slobodnim medijskim okruženjem

Međunarodna misija za slobodu medija u Hrvatskoj istaknula je nekoliko značajnih problema u vezi s reformom zakona o medijima, transparentnošću državnog oglašavanja i sigurnošću novinara, uključujući SLAPP-ove. Iako su primijećene neke dobre inicijative, još je dalek put pred Hrvatskom da osigura slobodno i neovisno medijsko okruženje.

Foto: TijsB (cc)

Konzorcij za brzi odgovor na slobodu medija (Media Freedom Rapid Response, MFRR) završio je online misiju utvrđivanja činjenica u Hrvatskoj. Izaslanstvo se od 9. do 20. rujna 2024. godine sastalo s predstavnicima Ministarstva kulture i medija, Ministarstva pravosuđa, Ministarstva unutarnjih poslova, sa zastupnicom političke stranke Možemo! u Odboru za medije, predstavnicima Agencije za elektroničke medije, Predstavništva Europske unije u Hrvatskoj, s nekoliko udruga nakladnika, predstavnicima Hrvatskog novinarskog društva (HND), Sindikata novinara Hrvatske (SNH), glavnim urednicima, te novinarima velikih medijskih kuća kao i članovima akademske zajednice, odvjetnicima i akterima civilnog društva. Nažalost, Vrhovni sud nije odgovorio na poziv, a Pravosudna akademija ga je odbila.

Reforma zakona o medijima: Zabrinutost oko procesa

Aktualnu reformu Zakona o medijima žestoko su kritizirali civilno društvo i strukovne udruge, posebice u pogledu nedostatka konzultativnog procesa. Prethodni nacrt zakona sadržavao je sporne odredbe, poput dopuštanja nakladnicima nedopuštenog utjecaja na uredništvo i politiziranja postupka imenovanja članova buduće Agencije za medije. Novi nacrt očekuje se na jesen; međutim to još nije priopćeno HND-u i SNH-u. Bez obzira na to, MFRR, zajedno s organizacijama civilnog društva, HND-om i SNH-om spreman je pomno pratiti proces kako bi osigurao njegovu transparentnost i inkluzivnost.

SLAPPs: Stalni problemi unatoč vladinim inicijativama

Slučajevi SLAPP-a i dalje predstavljaju ozbiljnu prijetnju slobodi medija u Hrvatskoj, s velikim brojem prijava unatoč obećanjima vlade da će se pozabaviti ovim problemom. Ministarstvo kulture i medija osnovalo je radnu skupinu koja će se baviti SLAPP-ovima, no njezinu učinkovitost tek treba utvrditi. Nedostatak jedinstvene metodologije za registraciju slučajeva SLAPP-a u državnim tijelima i civilnom društvu ostaje izazov. U listopadu će se formirati nova radna skupina koja će izraditi plan za prijenos europskih Anti-SLAPP instrumenata, a Ministarstvo pravosuđa trenutno analizira Anti-SLAPP Direktivu kako bi ustanovilo na koji način bi se mogla prenijeti u postojeći zakonodavni okvir . Međutim, nisu navedeni jasni planovi za prenošenje Direktive u nacionalno zakonodavstvo niti bilo kakve učinkovite mjere za rješavanje domaćih slučajeva. Civilno društvo i promatrači nastavljaju naglašavati potrebu za većim obrazovanjem sudaca o SLAPP-ovima. Brojni slučajevi SLAPP-a dolaze iz samog pravosuđa s ciljem ušutkavanja kritičkog izvještavanja. Kleveta je i dalje kazneno djelo u Hrvatskoj, bez najavljenih planova za njezinu dekriminalizaciju unatoč opetovanim pozivima lokalnih dionika i međunarodnih organizacija za slobodu govora i slobodu tiska.

Transparentnost državnog oglašavanja i neovisnost javnog medijskog servisa

Transparentnost u državnoj dodjeli oglašavanja medijskim kućama predstavlja veliki problem, posebno na lokalnoj razini. Mnoge institucije ne otkrivaju te podatke, što izaziva zabrinutost zbog njihovog utjecaja na uredničku neovisnost. Nedavni pozivi krajnje desnog Domovinskog pokreta da se obustavi financiranje Novosti, novina nacionalne manjine, pojačali su zabrinutost zbog političkog pritiska i vladinog odbijanja slobode medija. Uz to, nedostatak neovisnosti javnog medijskog servisa HRT-a bilo je često pitanje na koje je upozorilo više dionika. Ova zabrinutost izravno je povezana s provedbom Europskog zakona o slobodi medija (EMFA). Međutim, državne institucije nisu s izaslanstvom podijelile nikakav konkretan plan za njegovu transpoziciju.

Agencija za elektroničke medije: Rizici politizacije

Trenutačni postupak imenovanja članova Agencije za elektroničke medije riskira politizaciju, budući da kandidate bira vlada, a parlament odobrava jednostavnom većinom. Dionici su predložili da bi imenovanja trebala zahtijevati dvotrećinsku većinu kako bi se osigurala veća neovisnost i smanjilo političko uplitanje.

Sigurnost novinara: Pozitivni koraci, ali potrebno više ambicija

Pohvaljujemo nedavni sporazum između Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskog novinarskog društva (HND) i Sindikata hrvatskih novinara (SNH) , koji je rezultirao s dva protokola usmjerena na poboljšanje sigurnosti novinara tijekom javnih prosvjeda i istrage napada protiv novinara. Međutim, potrebni su daljnji koraci kako bi se protokoli dobro implementirali na lokalnoj razini. Zaštita privatnih podataka novinara u sudskim postupcima koji se odnose na napade ostaje još jedan problem. Osim toga, naši razgovori s dionicima otkrili su da političari, osobito kada se bave istragama povezanima s korupcijom, često sudjeluju u klevetničkim kampanjama protiv novinara, osobito žena. Takva retorika potkopava ulogu slobodnog tiska i obeshrabruje kritičko izvještavanje.

Pristup informacijama: Stalni izazovi

Novinari se i dalje suočavaju s preprekama u pristupu informacijama od strane Povjerenika za pristup informacijama, pri čemu su kašnjenja i odbijanja česta. To onemogućuje njihovu sposobnost pravovremenog i točnog izvještavanja o pitanjima od javnog interesa. Misija u Hrvatskoj jasno je dala do znanja da, iako su najavljene neke pozitivne mjere za rješavanje problema slobode medija, i dalje postoje značajni izazovi. Civilno društvo, novinarske udruge i međunarodna promatračka društva nastavit će pomno pratiti ova pitanja i apelirati na hrvatsku vladu da slobodu medija stavi na prvo mjesto kao kamen temeljac demokracije.

Brzi odgovor za slobodu medija (MFRR) objavit će iscrpno izvješće o svojim nalazima u narednim mjesecima. Iskreno zahvaljujemo svim sugovornicima koji su odvojili vrijeme da se sastanu s nama i podijele svoja saznanja. Misiju je predvodio ARTICLE 19 Europe, zajedno s Europskom federacijom novinara (EFJ), a pridružili su mu se partneri iz Europskog centra za slobodu tiska i medija (ECPMF), Međunarodnog instituta za tisak (IPI), Free Press Unlimited (FPU), i Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT).

Ova je izjava sastavljena u sklopu Brzog odgovora za slobodu medija (MFRR), mehanizma koji djeluje diljem Europe koji prati, nadzire i reagira na kršenja slobode tiska i medija u državama članicama EU i zemljama kandidatima.

Izvor: EFJ i HND

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend