Slučaj Rošine prvo je bio okarakterisan kao nestanak, ali je sada preinačen u „ratni zločin ubistva sa predumišlajem“ reklo je tužilaštvo.
Rošina je preminula 19. septembra, navodi se u pismu koje je njena porodica dobila od ruskog ministarstva odbrane, rekli su Reporteri bez granica.
Ukrajinske vlasti takođe su potvrdile njenu smrt, ali uzrok i okolnosti ostaju nepoznati.
„Posedujemo zvaničnu rusku dokumentaciju koja potvrđuje smrt novinarke“ rekao je Dmitro Lubinec, ukrajinski komesar za ljudska prava.
„Ilegalna pritvaranja i kidnapovanja novinara su rusko oružje u borbi protiv slobodnog izražavanja“ dodao je on.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da je smrt Rošćine „strašan udarac“ za mnoge ukrajinske novinare koji su je poznavali.
„I dalje ima mnogo novinara, javnih ličnosti, političkih lidera, ali i običnih ljudi koji se nalaze u ruskom zarobljeništvu“ rekao je Zelenski.
Rošćina je nestala u avgustu prošle godine dok je pokušavala da dođe u Zaporožje, region na jugu Ukrajine koji je pod ruskom okupacijom, da bi izveštavala o tamošnjim dešavanjima.
Rusija je u aprilu ove godine potvrdila da je Rošćina uhapšena.
Prema pisanju nezavisnog ruskog medija „Mediazona“, ona je umrla za vreme njenog prebacivanja iz zatvora u Taganrogu u Moskvu.
Ukrajinski zvaničnik koji je zadužen za ratne zarobljenike Petro Jacenko rekao je da je prebacivanje Rošćine „bio korak bliže njenom oslobađanju“.
Reporteri bez granica pozvali su vlasti u Moskvi da „rasvetle okolnosti smrti Rošine“.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.