Najveći deo vlasti SNS obeležen je stvaranjem pritiska na medije.
I čini se da svake godine pritisak pojačava i dobija nove oblike – samo prošle nedelje imali smo konferenciju za novinare gradonačelnika Beograda Aleksandara Šapića koja je bila potpuno posvećena jednom TV prilogu i izlivu javnog nezadovoljstva predsednika prema snimateljima.
Predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever kaže da je ovakvo ophođenje prema novinarima i novinarkama postala ne tako retka pojava, kako u Evropi, tako i u svetu.
“Da se neko tako ponaša prema novinarima i snimateljima, a onda da sazove i pres-konferenciju, kako su je kolege iz NUNS-a nazvale “mala škola novinarstva gradonačelnika Šapića”, je zaista nedopustivo”, opomenula je Sever.
Pitanje i apel gradonačelniku
Sagovornica N1 gradonačelniku Beograda upućuje i pitanje:
“Zapravo bih ga rado pitala, ne znam da li gleda program, što mu to treba i zašto to radi, ako je već na poziciji kojoj jeste – jednostavno se ne ponaša kao odgovoran političar”.
Ona naglašava da je odnos prema novinarima zapravo odnos prema javnosti, i gradonačelniku poručuje da ne treba da bude na ovoj poziciji ukoliko se ne ponaša odgovorno.
Sever je istakla da „ako neko ne zna šta donosi funkcija, onda ne treba ni da je obavlja“, dodajući da su posledice takvog ponašanja onih na vlasti, pri vlasti ili koji služe vlasti dovele do toga da novinarstvo postane opasno zanimanje.
Zemlja u kojoj ubistvo novinara prolazi nekažnjeno
“Živite u zemlji u kojoj su novinari ubijani i u kome je ubistvo novinara nekažnjeno. Nažalost, moram ovde spomenuti i Slavka Ćuruviju i okolnosti u kojima živite i radite – svaki akter u vašem društvu bi trebalo da ima posebnu odgovornost i ne sme ograničiti njihov slobodan rad”, naglasila je Sever.
Rekla je i da su iskoristili sve mehanizme da prijave ovakve incidente, da na medijskoj da se osigura slobodan rad medija.
“Upravo onaj val populizma u kome su se izgubile te neke granice očekivanog ponašanja. Ne događa se to samo vama, ali vi ste uvek na entu. Optužuju se mediji da rade za vlast ili protiv, time se zapravo radi ta jedna polarizacija, te se ne dozvoljava ljudima da rade svoj novinarski posao“, navodi naša sagovornica.
Ne navijamo ni za jednu stranu, mi preispitujemo – to je naš posao
Kako dalje objašnjava novinarski posao obuhvata analiziranje, preispitivanje, istraživanje i upozoravanje, dakle, negovanje kritičkog razmišljanja.
“Ali kada to radiš onda si protiv vlasti i ne samo – nisi samo protiv vlasti, već si zapravo protiv države, domovine. Ti nisi dovoljno velik Hrvat ili Srbin”, kazala je sagovornica N1.
Ona dodaje i da je dužnost novinara da postavlja pitanja.
“Novinari postavljaju pitanja, koja nisu često ugodna za političare, ali to je naš posao, zar je to teško shvatiti? Ne navijamo ni za jedne, ni za druge, već preispitujemo, istražujemo i radimo u javnom interesu”, apeluje Sever.
Brisel okreće glavu na drugu stranu
Kako kaže, Evropska federacija novinara zahtevala je, nakon formiranja novog Evropskog parlamenta i Evropske komisije, da se ojača čitav niz mehanizama zaštite pluralizma medija.
“Nažalost, svi mi vidimo da Evropa za neke stvari okreće glavu”, rekla je Sever.
Istakla je da je Evropska federacija novinara tu da bude glasna i upozori na ono što se dešava.
Takođe, ističe da su izveštaji Rule of Law Evropske komisije i Media Freedom Rapid Response pokazali da je situacija novinarstva u Srbiji vrlo problematična, što zbog netransparentnog finansiranja, napada na novinare, političkih pritisaka, nezavisnost regulatornog tela.
„Sve to negde stoji, piše, crveni se. Na Evropi je da zaista postavi neke norme i da traži da se poštuju osnove koje su iskazane u dokumentima Evropskog parlamenta i Evropske komisije – na to ćemo i mi upozoravati, a nadamo se i da će se to osetiti i na terenu“, rekla je Sever.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.