Kako navode u saopštenju, ignorisanje pitanja, tema i događaja koji su usledili posle ovog stradanja predstavlja kršenje Zakona o javnim medijskim servisima. Sindikat je podsetio da zakon nalaže istinito, nepristrasno i blagovremeno informisanje, kao i nezavisnost od uticaja i zabranu cenzure.
Posebno su kritikovali izostanak informativnih emisija tokom dana žalosti i neizveštavanje o protestima i akcijama građana, studenata, nevladinih organizacija i političkih grupa koje zahtevaju odgovornost za tragediju. Sindikat je takođe osudio što Prvi program RTV-a nije emitovao nijednu vest o akciji „Zastani Novi Sade“, uprkos učešću zaposlenih u toj medijskoj kući.
„Građani koji finansiraju javni servis kroz pretplatu ostali su uskraćeni za objektivne informacije, analize i odgovore nadležnih institucija. To je sramotno, neprofesionalno i protivzakonito,“ poručuje Sindikat „Nezavisnost“.
Sindikat je pozvao upravu RTV-a da hitno reaguje i smeni odgovorne za uređivačku politiku Prvog programa, ističući da je „skrivanje informacija opasnije po društvo od tehničkih problema koji su ranije rezultirali smenom direktora tehnike“.
Na kraju, iz Sindikata su poručili da ukazivanje na kršenje zakona ne predstavlja mešanje u uređivačku politiku, već borbu za očuvanje integriteta javnog servisa i javnog interesa.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.