11. dec 2024.

Šest godina od spaljivanja kuće novinara: Proces za naknadu materijalne štete nije ni pokrenut

I pored toga što je četvoricu optuženih Apelacioni sud u aprilu osudio na zatvorske kazne, organizator zločina Vladimir Mihajlović još uvek nije u zatvoru, dok je Aleksandar Marinković, koji je podmetnuo požar u kući Milana Jovanovića, u bekstvu

Photo: Marko Risović / Cenzolovka)

Sutra će se navršiti šest godina od jednog od najvećih zločina prema novinarima u Srbiji, paljenja kuće Milana Jovanovića i njegove supruge Jele Deljanin.

Te noći, 12. decembra 2018, ubačen je Molotovljev koktel u garažu njihove kuće u Vrčinu, pored Beograda. Požar se brzo proširio na ostale prostorije, tako da je Jela pukom srećom spasila Milana, koji je duboko spavao pod dejstvom lekova. U vatri je nestalo sve što je bračni par godinama gradio, pokućstvo, odeća, lekovi, uspomene.

Apelacioni sud je, kao inspiratora zločina, nakon petogodišnjeg i za žrtve iscrpljujućeg i ponižavajućeg postupka, osudio bivšeg predsednika Opštine Grocka i funkcionera Srpske napredne stranke Dragoljuba Simonovića na četiri godine zatvora i kaznu od 100.000 dinara, uprkos tome što je tužilac tražio maksimalnih osam godina.

JOVANOVIĆ: KAKO DA OČEKUJEM PRAVDU KAD VIDIM ŠTA SE DOGAĐA DRŽAVI

Milan Jovanović za Cenzolovku kaže da proces za naknadu materijalne štete pred sudom nije pokrenut, ali da ga to ne iznenađuje:

„Pa vidite šta se događa u državi, kako se ponaša pravosudni sistem i tužilaštvo, koje vode Zagorka Dolovac i Nenad Stefanović. Ne verujem da ću dočekati da vidim potpunu pravdu i naknadu štete za to što sam izgubio sve što sam imao. A izgubili smo i zdravlje, i ja i moja žena, to mi nikad niko neće nadoknaditi.

I sam sam podneo onolike krivične prijave, sa dokazima o tome kako je 50 miliona evra državnih para pronevereno, a nikad nijedan proces za to nisu pokrenuli.

Sada ne procesuiraju one polupismene sa kapuljačama i fantomkama koji hapse i prebijaju nevine ljude na protestima. Sva sreća da neću još dugo da gledam ovo zlo. Ali ću, dok imam ove dve ruke i dok pokrećem ovih deset prstiju, da pišem tekstove kako bih to zlo razobličio“, kaže Jovanović.

Simonovićevi pomagači koji su organizovali i izvršili zločin, Vladimir Mihailović i Aleksandar Marinković osuđeni su na četiri, odnosno četiri i po godine, a Igor Novaković na tri i po godine zatvora.

Sud je krivično delo prekvalifikovao iz težeg u lakše, pošto u prvostepenom procesu „nije utvrđeno da je usled izvršenog dela nastupila šteta velikih razmera“, kako je naveo Apelacioni sud.

Teško je zamisliti štetu većih razmera, osim da je u požaru neko stradao.  Najveći deo Milanove i Jeline kuće je izgoreo ili postao neupotrebljiv, zbog čega su morali da se isele i žive kao podstanari dok je nisu obnovili, uz pomoć donacija Slavko Ćuruvija fondacije, novinarskih organizacija i građana.

Njihova kuća ni do danas nije dovedena u stanje u kome je bila pre podmetanja požara. Zdravlje Milana i Jele je narušeno – on danas retko izlazi iz kuće jer ne može da se kreće bez kiseonika, dok se Jela i dalje leči od šoka koji je tada proživela i nikad nije uspela da povrati miran san.

Potpune pravne i materijalne satisfakcije još uvek nema. Dragoljub Simonović je posle pola godine odlaganja otišao u zatvor. Ali tamo i dalje nije Vladimir Mihajlović. Milan Jovanović kaže da ga viđa u Vrčinu.

Aleksandar Marinković, koji je bacio Molotovljev koktel na kuću, nalazi se u bekstvu. Za njim je raspisana međunarodna poternica. Nema podataka o tome da ga je policija locirala.

Ročište za naknadu nematerijalnu štete (pretrpljeni fizički i psihički bol i strah, smanjenje životne aktivnosti) zakazano je za 27. decembar pred Višim sudom u Beogradu.

Istovremeno, proces za naknadu materijalne štete još nije zakazan pošto su se tuženi žalili, pa je predmet i dalje pred Apelacionom sudom.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend