17. dec 2024.

„Bilo je kao u tragikomičnom blokbasteru“: Kako izgleda razgovor u BIA dok u telefon ubacuju špijunski softver

Svi kojima su veštačeni telefoni a kako bi bilo utvrđeno da li je u njih instaliran neki špijunski softver morali su da ispune osnovne kriterijume, da su bili privedeni ili na razgovoru u BIA i da su se telefoni posle toga čudno ponašali, rekao je za N1 Aleksa Tešić, novinar BIRN-a.

Klupko u vezi sa špijuniranjem aktivista i građana počelo je da se odmotava, pošto je novinar Slaviša Milanov iz Dimitrovgrada primetio da mu se telefon „čudno ponaša“, posle čega je isti odneo u lokalnu organizaciju koja ga je prosledila u Amensty International.

„Amnesty International organizacija ima mogućnost da utvrdi i detektuje špijunske sofvere i oni su detektovali na telefonu Cellebrite i Novi Spy i onda je počelo da se odmotava to klupko. Špijunski softver smo pronašli u osam telefona aktivista, na pola telefona su bili instalirani spajveri, a druga polovina je bila „probijena“ i iz telefona su bili izvučeni podaci“, rekao je u emisiji Newsnight Aleksa Tešić, novinar BIRN-a.

On navodi i da su svi aktivisti pre nego što su im veštačeni telefoni morali da ispune dva kriterijuma, da su bili u BIA i da su im se telefoni posle toga „čudno“ ponašali.

„Svi aktivisti su rekli da su vIdeli neke čudne stvari, na primer neke notifikacije. To se desilo aktivisti Krokodila, on je naime primetio čim je izašao iz BIA da su mu svi kontakti bili eksportovani iz telefona. Ajfon ima opciju da obavesti vlasnika o tome i on je dobio takvu notifikaciju čim je napustio BIA. Slaviša je primetio notifikaciju za aplikaciju, koju nije mogao da nađe u telefonu, i da mu ta aplikacija troši memoriju i bateriju. Isto tako svi oni su imali su čudne pozive, sa čudnih destinacija, koji nemaju geografsku odrednicu. A svi brojevi sa kojih su dobijali te pozive su neobično dugački“, kaže novinar BIRN-a.

On navodi da svi drugi indikatori, poput onih kada se telefon mnogo greje, mogu biti znak ali i ne moraju jer BIA, kako navodi, pre svega mora da ima interes da nekog špijunira.

Ono što je takođe zajedničko svim aktivistima u čijim telefonima su pronađeni softveri za špijuniranje je da su bili u BIA na razogovru ili da su bili privedeni.

„I svi oni su opisivali te razgovore kao potpuno besmislene i veoma dugačke. A razlog tome, uspostvavilo se kasnije, je kako bi u BIA imali više vremena za izvlačenje podataka iz telefona. Aktivisti grupe Sviće su spominjali i da su neke informacije koje samo oni znaju izlazile u javnost. Zbog ovakvih otkrića svi oni su još više zagriženi da se bore. Svi svoja iskustva u BIA opisuju kao blokbaster i kažu da je u nekim trenucima izgledao kao komedija, a u drugim kao tragedija“, objašnjava Aleksa Tešić, novinar BIRN-a.

Podsećamo, Amnesti internešenal je u izveštaju „Digitalni zatvor: Prismotra i gušenje civilnog društva u Srbiji“ izvestio da je Srbija je paradigma sistema u kojem vlasti koriste tehnologiju za prisluškivanje i špijuniranje i taktike digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole usmerene na civilno društvo. U izveštaju se, između ostalog, i pominje da srpski MUP koristi i forenzički alat za izvlačenje podataka iz mobilnih telefona koji je dobila na poklon od Norveške, a nabavljen je preko Agencije UN za projektne usluge (UNOPS).

BIA i MUP su demantovali navode iz izvešataja Amnesti internešenala.


Razgovor sa Aleksom Tešićem u okviru emisije Newsnight pogledajte na sajtu N1

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend