„Pozivamo srpske vlasti da sprovedu temeljnu, nepristrasnu i nezavisnu istragu o navodnoj upotrebi špijunskog softvera protiv novinara, što je zabranjeno kao krivično delo prema Krivičnom zakoniku Srbije. Konzorcijumi MFRR-a i SJN-a takođe pozivaju vladu da ojača zaštitu slobode izražavanja, privatnosti i izvora novinara, kao što je zagarantovano međunarodnim pravom o ljudskim pravima. Transparentnost i nadzor tajnih službi su od suštinskog značaja za sprečavanje daljeg kršenja prava novinara“, navode.
U saopštenju se dodaje da prema Preporuci EU iz 2023. o istrazi upotrebe Pegasus-a i ekvivalentnog špijunskog softvera za nadzor, upotreba špijunskog softvera od strane organa za sprovođenje zakona treba da bude odobrena samo u izuzetnim slučajevima, za unapred definisanu svrhu i na ograničeno vreme, a da podaci novinara treba da budu zaštićeni od nadzora osim ako ne postoje dokazi o kriminalnim aktivnostima.
„Partneri iz MFRR-a i SafeJournalists mreža ponavljaju apel Amnestija ključnim institucijama EU da daju prioritet razvoju okvira EU koji se bavi pretnjama osnovnim pravima koje predstavlja špijunski softver, a koji se primjenjuje i na zemlje kandidate. Ovo mora uključivati rigorozne mehanizme odgovornosti za praksu državnog nadzora u skladu sa Evropskim zakonom o slobodi medija kao i zabranu proizvodnje, izvoza, prodaje, uvoza, sticanja, prenosa, servisiranja i upotrebe špijunskog softvera širom EU, koji nesrazmjerno ometa ta prava“, dodaje se.
Navode i da nijedan „digitalni zatvor se ne sme stvoriti i dozvoliti da slobodno radi kao sredstvo za represiju i ućutkivanje novinara i predstavnika civilnog društva zbog njihovog rada od javnog interesa“.
Potpisnice:
Media Freedom Rapid Response
ARTICLE 19 Evropa
Evropska federacija novinara (EFJ)
Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF)
Free Press Unlimited (FPU)
Međunarodni institut za štampu (IPI)
OBC Transeuropa (OBCT)
SafeJournalists mreža
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore.
Podsećamo, jedan od onih koji se našao na meti je novinar iz Dimitrovgrada Slaviša Milanov koji je za N1 naveo da su mu u policijskoj stanici u Pirotu instalirali špijunski softver, iako nisu imali ni nalog tužilaštva da se telefon pregleda, niti je dao šifru telefona. „Šta god da se desi nama ili nekome u mom okruženju, smatraću državu odgovornom za to”, naglasio je.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.