Nakon zahtjeva farmaceutske tvrtke Mithra Pharmaceuticals S.A., sud u belgijskom gradu Namur donio je 18. studenog o.g. odluku o zabrani objavljivanja članka naslovljenog „Mithra nije prijavila financijske rizike instituciji FSMA (The Financial Services and Markets Authority)“ koji je trebao biti objavljen u prvom broju istraživačkog časopisa Médor
Naime, u svom prvom izdanju, Médor je trebao objaviti priču novinara Davida LeLoupa o financijskoj strukturi farmaceutske tvrtke koju u velikoj mjeri podupiru regionalne vlasti. Spomenuti časopis je svoje prvo tiskano izdanje trebao službeno objaviti 20. studenog o.g. Iako je Médor bio spreman za distribuciju, Mithra Pharmaceuticals zatražila je cenzuru članka objavljenog 12. studenog o.g. na internet portalu belgijskog časopisa. Nakon tog zahtjeva, predsjednik prvostupanjskog suda u Namuru privremeno je zabranio Médoru objavljivanje članka o tvrtki Mithra Pharmaceuticals i svakog sljedećeg članka sa sličnim sadržajem, u protivnome će morati platiti 12. 000 eura po danu.
Nakon odluke suda, uredništvo Médora se upriopćenju za javnost osvrnulo na presudu u kojem su naglasili kako ova zabrana uzrokuje ogromnu štetu časopisu i slobodi tiska te da se izlazak prvog broja odgodio do daljnjeg.
David Leloup je istraživao farmaceutsku tvrtku iz Liègea više od šest mjeseci, uz potporu desetaka izvora i brojnih dokumenata, te je za Fairpress istaknuo kako je ovaj slučaj prava rijetkost u Belgiji:
„Ovakav razvoj situacije nije uobičajen kod nas. Doista je rijetkost da časopis bude preventivno cenzuriran. Dvije od četrnaest stranica istraživanja koje sam proveo objavljene su online te su iste cenzurirane jer Mithra smatra da bi to moglo naškoditi njihovoj ponudi na paneuropskoj burzi Euronext. Te dvije stranice su dio istrage o korištenju javnih sredstava tvrtke Mithra. Kao rezultat toga, cijeli časopis je cenzuriran sve dok se odluka suca ne povuče. Idemo na sud u Namur i očekujemo pozitivan ishod.“
Nadalje, Leloup je pojasnio kako uredništvo Medora očekuje promjenu sudske odluke:
„Očekujemo od suda da povuče svoju odluku od 18. studenog. Ročište je bilo zakazano u gradu Namuru 24. 11. o.g. a odluka suda očekuje se krajem tjedna. Nakon toga, Médor bi mogao biti pušten u prodaju, a Mithra, ako želi, može osporiti našu priču i na drugom sudu. Tada i samo tada će sudac morati uzeti u obzir točnost ili netočnost priče koju je Médor objavio. Do sada to nije bio slučaj, nitko nas nije pitao o točnosti informacija koje smo objavili i zato je ova situacija pravi skandal. U istoj smo situaciji u kojoj se WikiLeaks našao 2008. godine, kada je banka Julius Baer dobila nalog za zatvaranje domene wikileaks.org.“
Médor je dobio potporu struke i novinarskih udruženja, naglasio je za Fairpress Leloup, dodavši kako potpora stiže sa svih strana:
„Dobili smo podršku Asocijacije profesionalnih novinara (AJP), Europske federacije novinara (EFJ), Lige za ljudska prava iz Belgije, glavnog urednika belgijskih dnevnih novina L’ Avenir, kao i poznatog francusko-američkog pisca Jonathana Littella.“
Liga za ljudska prava je u svojoj podršci Médoru naglasila kako je ovo ozbiljan napad na slobodu medija: „Privatni ekonomski interesi stavljaju se ispred prava građana na informaciju. Ali još više od toga, u izravnoj je kontradikciji s Ustavom i Europskom konvencijom o ljudskim pravima.“
Povodom cijele situacije, oglasila se i farmaceutska tvrtka Mithra Pharmaceuticals koja je u svojem priopćenju obrazložila svoj zahtjev za zabranu objavljivanja članka: „Iako je zaprimio dvije obavijesti da obriše sporni članak sa svoje internetske stranice, Médor je ipak odlučio, na vlastitu odgovornost, objaviti teške i netočne optužbe protiv Mithre Pharmaceuticals.“
Fairpress će nastaviti pratiti razvoj situacije te će izvijestiti javnost o odluci prvostupanjskog suda u Namuru.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.