Novinarka Natalija Dević postala je tema brojnih novinara nakon objave teksta „Stranci u Beogradu“ u kolumni “Poljupci i potpetice” koja je objavljena 13. kolovoza 2015. godine u dnevnom listu “Danas”. U svojem članku Dević je pisala o migrantskoj krizi, a tekst je okarakteriziran kao rasistički
Nakon što je redakcija lista “Danas” primila velik broj reagiranja u kojima su optuženi za ksenofobiju, objavili su ispriku u kojoj je navedeno da su stavovi kolumnista i vanjskih suradnika u Danasu njihovi osobni stavovi, a ne stavovi redakcije te su se ispričali svima koji su se našli povrijeđeni spornim tekstom. Ispričala se i sama novinarka koja je naglasila da joj nije bila namjera ijednoj osobi povrijediti vjerske, nacionalne, osobne ili bilo koje druge osjećaje.
Uslijedila su burna reagiranja javnosti, struke i novinarskih udruženja zbog stavova o izbjeglicama iznijetih u kolumni koji su ocijenjeni ksenofobičnim i rasističkim. Ubrzo nakon, Dević je prestala pisati kolumnu za ovaj dnevni list, a Sud časti NUNS-aizrekao je javnu kritiku njoj i listu „Danas“. Predsjednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović, koji je svojevremeno protiv novinarke Dević pokrenuo postupak pred Sudom časti zbog navedenog teksta, osvrnuo se za Fairpress na cijeli slučaj:
„Po mom mišljenju, stavovi u kolumni su bili netolerantni, ksenofobični, čak u pojedinim segmentima i rasistički. Budući da je gospođa Dević članica NUNS-a, smatrao sam svojom dužnošću da protiv nje podnesem prijavu našem Sudu časti koji je izrekao mjeru javne opomene.“
„Ne bih komentirao odluku Suda časti, ali smatram da su ovakvi tekstovi veoma štetni i ne priliče, ne samo nekom tko je član NUNS-a, već uopće novinar“, nastavlja Obradović:
„Ako već ne možemo ili nećemo pomoći izbjeglicama u njihovim mukama, onda sasvim sigurno, ne treba podgrijavati u javnosti netrpeljivost prema ovim ljudima koje je zadesila velika nesreća. Čini mi se, ipak, da je primjer Natalije Dević manjinski stav medijske zajednice, ali se moralo, bez obzira na to, reagirati.“
Priča je poprimila nove razmjere kada je Dević početkom ožujka ove godine pokrenula sudski postupak protiv svojeg bivšeg kolege iz lista „Danas“ Dragoljuba Draže Petrovića zbog teksta „Uputstvo za upotrebu migranata Natalije Dević“ objavljenog 27. kolovoza 2015. u “Nedeljniku”, kojeg je Dević također tužila. Razlozi za pokretanje sudskog spora su, kako se u tužbi navodi, a saznaje Udruženje novinara Srbije (UNS), to što se u tekstu iznosi niz “uvredljivih i netočnih tvrdnji i kvalifikacija” kojim se navodno osporavaju “intelektualne sposobnosti, dugogodišnji rad i profesionalni ugled” . No, Dević je ubrzo odustala od tužbe, a u “Nedeljniku” je osvanuo članak „Odgovor Natalije Dević Draži Petroviću u Nedeljniku: Linč dijeta“ koji je Dević započela riječima: Iskoristit ću ovaj prostor koji sam dobila u nagodbi za povlačenje tužbe da pišem o temi koja poštovane čitatelje sigurno zanima više od takozvanih satiričnih osvrta o meni. Pisat ću o dijeti. Logično je, ide proljeće, a ja sam isprobala jednu za koju do sada niste čuli. Iz iskustva kroz koje prolazim, još, mogu vam reći da daje trostruki rezultat: na figuru, zdravlje i budžet.
Iako je Dević odustala od tužbe, Fairpress je kontaktirao glavnog urednika “Nedeljnika” Veljka Lalića koji je kratko prokomentirao situaciju:
„Dević je dobila priliku da odgovori, i to je jedino normalno među novinarima, tako da smo mi stavili točku na slučaj.“
Kako bismo čuli i stranu bivše kolumnistice lista „Danas“, Fairpress je upitao Nataliju Dević o razlozima tužbe i posljedicama objavljenog teksta na njenu karijeru:
„Ne znam koliko je hrvatska javnost upoznata što se zapravo dogodilo. Povod je bila moja kolumna o problemima s migrantima objavljena u dnevnom listu “Danas” prošle godine. Točno je da je izazvala negativne komentare, ali je bilo i mnogih koji su se sa mnom složili. Hejteri su, naravno, bili glasniji. Napali su me na Twitteru, i u nekoliko kolumni. Ispričala sam se svima koji su se našli uvrijeđeni, prestala pisati za “Danas”, preuzela svoju odgovornost. Nisam odgovarala nikom smatrajući da, kao i ja, svako ima pravo na svoj stav. U svemu tome važno je reći: niti jedna zaista tiražna novina u Srbiji nije reagirala. Niti jedan medij koji se zaista čita i čuje nije objavio ni riječ o ovom “slučaju”. Nije bilo razloga.“
„Čovjek za kojeg me pitate, a čije ime neću spominjati kao ni do sada jer smatram nedostojnim sve što je učinio, napao me je posljednji. Valjda da vidi što će drugi reći“, nastavlja Dević:
„Najružnije, najbrutalnije, vrijeđajući me osobno, neprofesionalno, ali najviše kao ženu, obrušio se na mene preko četiri strane u “Nedeljniku”. I ni to mu nije bilo dosta, nego me nastavio vrijeđati u još tri svoje kolumne, u tri druga medija za koje piše. Zato sam ga tužila. Taj čovjek nije moj kolega. Moje kolege su pristojni i pošteni ljudi. Ne poznajem ga i drago mi je što je tako.“
Nadalje, Dević se osvrnula na razloge povlačenja tužbe:
„Povukla sam tužbu, pošto sam nakon petog, za sada posljednjeg napada ovog čovjeka, dobila prostor da u “Nedeljniku” objavim odgovor na sve izrečeno. Ipak, nije se završilo na tome. Zbog ove afere, ali i spletke njenih aktera, prije dva tjedna izgubila sam prvi posao koji sam dobila poslije svega. Udarili su mi i na egzistenciju. Tako je cijela stvar ozbiljno nadišla temu moje kolumne. Sad bi neko trebalo da se zapita o položaju žena u ovoj zemlji i u ovoj profesiji.“
Nije očekivala osudu časnog Suda NUNS-a, priznaje Dević:
„U “Danasu” sam bila vanjska suradnica. Kao freelancer i pisac živim posljednjih šest godina. Prije toga sam petnaest godina pisala i uređivala neke od najtiražnijih srpskih novina. Samohrana sam majka, odgojila sam i odškolovala dijete svojim pisanjem. Nisam član stranaka, ni klanova, samo strukovnih udruženja: “Nezavisnog udruženja novinara Srbije” i “Udruženja književnika Srbije”. Laka sam meta za poene. Ipak, nisam očekivala da će me NUNS optužiti i osuditi, a da mi protivno vlastitom statutu ne pošalju ni poziv da i ja kažem koju riječ. Da mi je izrečena opomena saznala sam – iz medija.“
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.