Glavni urednik „Večernjih novosti“ Ratko Dmitrović svojom glasovitom kolumnom o Filipu Davidu, objavljenom u onlajn izdanju 26. februara, a sutradan i u štampanom izdanju lista – prekršio je Kodeks novinara Srbije, utvrdila je Komisija za žalbe Saveta za štampu
Šta sledi?
Prema Kolektivnom ugovoru Kompanije, povreda novinarskog kodeksa sankcioniše se otkazom . A u ovom slučaju? Hoće li Nadzorni odbor reagovati u skladu sa svojim zakonskim obavezama i ovlašćenjima, ili će nastaviti da žmuri na svakodnevno (trogodišnje) urušavanje „Novosti“?
Sudeći po bezbrižnom Dmitroviću (bez brige za sadržaj, kvalitet, tiraž i ugled lista, a pogotovu za sopstvenu poziciju), otkaza treba da se plaše samo njegovi neistomišljenici, i to po osnovu manjka radnih sati utvrđenih elektronskom evidencijom dolazaka i odlazaka s posla.
Kako funkcioniše ova kontrola?
Zvanično, svi zaposleni su dužni da prilikom dolaska i odlaska s posla očitaju svoju elektronsku karticu. Da li Dmitrović i njegovi „kadrovi“ poštuju ovu odluku? Da li generalni direktor i glavni i odgovorni urednik „Večernjih novosti“ i drugih izdanja Kompanije radi 16 sati dnevno, s obzirom da obavlja dve najzahtevnije funkcije? Isto pitanje važi i za drugog čoveka u kući, izvršnog direktora i direktora marketinga Radomira Vidakovića.
I kolike su (duple) plate dvojice čelnika „Novosti“?
Nadzorni odbor, koji u ime Vlade Srbije upravlja Kompanijom, ima i zakonsku i moralnu obavezu da odgovori na ova i na sva druga pitanja vezana za poražavajuće rezultate ovog tandema.
Nezvanično, „program“ elektronske evidencije radnih sati je tako postavljen da urednici rubrika i šefovi službi (dakle, Dmitrovićevi najbliži saradnici) nesmetano, prema naklonosti i drugim subjektivnim kriterijumima, koriguju podatke o radnim satima pojedinih saradnika, tako da se mesečni pregled radnih sati zaposlenih ne može smatrati verodostojnim, pa samim tim ne može predstavljati osnov za preduzimanje disciplinskih mera protiv „neomiljenih“ kolega kojima se sati ne dopisuju. Radi zaštite zaposlenih od skandaloznih manipulacija, Sindikat novinara zahtevaće od Inspekcije rada da detaljno ispita vođenje elektronske evidencije radnih sati u prethodnih šest meseci.
Čak i retuširana „elektronska evidencija“ pokazuje da veliki broj zaposlenih nema pun fond radnih sati. Prvenstveno se radi o novinarima u čije radno vreme se, prema Kolektivnom ugovoru, uračunava rad u redakciji i na terenu. „Program“, međutim, ne „poznaje“ rad na terenu. Umesto da se njihov rad vrednuje kvalitetom napisanih i objavljenih tekstova, novinari su dovedeni u apsurdnu situaciju: od njih se očekuje da osam sati dnevno provedu u redakciji, a da van tog (radnog) vremena izveštavaju sa značajnih političkih skupova, kulturnih, sportskih i drugih događaja. U protivnom, mogu biti kažnjeni zbog nediscipline.
Sindikat novinara „Novosti“ apeluje na Nadzorni odbor da stane na put Dmitrovićevoj samovolji, zastrašivanju zaposlenih i selektivnim pretnjama otkazima.
Izvršni odbor SINOS-SO „NOVOSTI“
Dragana Čabarkapa
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.