Nije na Savetu Regulatornog tela za elektronske medije (REM) da komentariše poslovodne odluke u medijskim javnim servisima, jer su one isključiva nadležnost njihovog rukovodstva i organizacionog upravljanja. Ovo je odgovor koji je Danas dobio iz REM-a na pitanje da nam prokomentarišu situaciju u Radio-televiziji Vojvodine (RTV), odnosno nedavnu smenu svih urednika
S druge strane, sagovornici Danasa – Vukašin Obradović i Milan Antonijević – smatraju da bi zapravo REM trebalo da reaguje na stanje u RTV, jer je jedna od primarnih funkcija ovog regulatornog tela da štiti samostalnost i nezavisnost u radu javnih servisa u Srbiji.
Iz REM-a poručuju da sve odluke donose na osnovu Zakona o elektronskim medijima, ali i podsećaju na član 5. Zakona o javnim medijskim servisima koji kaže: „U obavljanju osnovne delatnosti javni medijski servis ima institucionalnu autonomiju i uređivačku nezavisnost a naročito u pogledu utvrđivanja koncepcije i određivanja programskih sadržaja, u skladu sa zakonom; uređivanja programske šeme; organizacije delatnosti; izbora rukovodilaca, glavnih i odgovornih urednika i zapošljavanja…“
Međutim, Vukašin Obradović, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), ističe za naš list da je upravo REM „involviran“ u celu priču u vezi sa smenama u RTV, odnosno da je sve proisteklo iz ovog regulatornog tela. On podseća na izjavu Gordane Suše s početka ove godine da je glasanje REM-a prilikom izbora članova Upravnog odbora RTV bilo „sumnjivo“.
Prema rečima našeg sagovornika, dokaz da se ovo sa RTV-om pripremalo poodavno je upravo to glasanje, pošto je čak šest od osam članova REMa na listi za UO RTV zaokružilo apsolutno iste kandidate.
– Verovatnoća da njih šestoro zaokruže ista imena je neverovatna. Sumnja se da je postojala koordinacija tih članova REM-a, odnosno da se njihovo glasanje podudari – naglašava Obradović. Kako ukazuje, čak i da se ova činjenica zanemari, jedna od osnovnih funkcija REM-a je da zaštiti samostalnost i nezavisnost javnih servisa, te da se izjasni da li je UO RTV prekršio svoja ovlašćenja, pogotovo ako se ima u vidu da je na prvoj sednici smenio direktora programa Slobodana Arežinu.
– REM je kancerogeno tkivo na medijskoj sceni Srbije i sve dok se ne izvrši temeljna analiza njegovog rada, situacija neće biti bolja – upozorava Obradović.
S druge strane, iz REM-a poručuju za naš list da Savet ovog tela uglavnom donosi odluke jednoglasno, te da su retke situacije kada se glasalo različito.
– Jedna od tih situacija je glasanje za izbor članova UO RTV kada j e tek u drugom krugu doneta odluka i nisu tačne tvrdnje da je bilo političkog uticaja – naglašavaju iz REM-a za Danas.
Milan Antonijević, direktor Komiteta pravnika za ljudska prava – JUKOM, takođe smatra da bi o stanju u RTV trebalo da reaguje REM.
– Situacija je skliznula u politiku s obzirom na to da se odvija po ključu koji je i ranije viđen, a to je da se, onog trenutka kada se izmeni određena vlast, automatski menja i ceo sastav javnog servisa – objašnjava Antonijević za Danas.
Prema njegovim rečima, hrabro je što novinari izlaze u javnost i brane svoju profesiju, ali i stavove da je RTV kvalitetno obavljala posao.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.