Vukašin Obradović zbog emitovanja uvredljivog saopštenja Željka Mitrovića tužio „Pink”, ali i medije koji su to pismo preneli – „Informer” i „E-novine”
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović traži od televizije „Pink”, lista „Informer”, i portala E-novine da mu isplate 1.350.000 dinara zbog povrede časti i ugleda. Na adresu ova tri medija tužbe su stigle istim povodom – zbog pisma Željka Mitrovića. Vlasnik „Pinka” u programu te televizije više puta u toku dana je predsednika NUNS-a nazivao alkoholičarom i ne posebno inteligentnim, ogorčen zbog njegove odluke da odustane od gostovanja u emisiji „Teška reč”. Obradović na ime nematerijalne štete traži da mu „Pinka” isplati 600.000 dinara.
„Informer” je tužbu dobio zbog odluke da prenese Mitrovićevo obraćanje, dok kontroverzni beogradski novinar i, urednik „E-novina” Petar Luković nije propustio da uz pismo dopiše i komentar u kojem Obradovića opisuje kao „poznatu opozicionu zvezdu”, „intimnog drugara vladike Pahomija”, „mirođiju u svakom tupavom medijskom protestu”, „branitelja foto-mafijaša”…
– Nisam pristalica visokih odštetnih zahteva, ali ovde nije reč o novcu, ni o želji da menjam stavove koje neko ima o meni. Godinama sam trpeo pravu torturu i odlučio sam da se obratim sudu kada sam shvatio da ne postoji granica ni moralni obzir koji bi ih zaustavio – objašnjava Obradović i dodaje da će, ako sud presudi u njegovu korist, sav novac uplatiti NUNS-ovoj Fondaciji za edukaciju i pomoć novinarima.
VUČIĆEVIĆ: NUNS JE DRUŠTVENO-POLITIČKA ORGANIZACIJA
Glavni i odgovorni urednik „Informera” Dragan Vučićević tužbu vidi kao pritisak i pokušaj zastrašivanja.– Ta tužba je zapravo dokaz da je NUNS društveno-politička organizacija. Nije nam prvi put da dobijamo tužbu od Obradovića. Sudu se obratio i kada smo objavili fotografiju na kojoj je u jednom beogradskom restoranu u društvu Bojana Pajtića. Optužio nas je za narušavanje privatnosti – kaže Vučićević.
Pored činjenice da medije tuži predsednik jednog novinarskog udruženja, neobično je i to što je upravo NUNS kritikovao Emira Kusturicu kada je reditelj 2011. tužio Lukovića i E-novine. Kusturica se tada obratio sudu zbog objavljivanja neistinitih informacija (preuzetih sa sajta „Peščanik”) u kojima su iznesene najteže optužbe – da je reditelj bio „glavni čovek za vezu sa Srbijom, osoba za kontakt, nerazdvojni prijatelj” osuđenom plaćenom ubici Veselinu Vukotiću. NUNS je visok odštetni zahtev (20.000 evra) ocenio kao „otvoreni pritisak na redakciju tog internet portala”.
Sada, čini se, Obradović je promenio dioptriju kojom posmatra rad ovog portala.
– Razlika između 20.000 evra i odštetne sume koju ja tražim je prilična. I čini mi se, imajući u vidu sponzore „E-novina” koji su na njihovom sajtu, da to nije velika suma. U Fondaciji za edukaciju i pomoć novinarima ima toliko zahteva novinara koji su materijalno ugroženi da će im sasvim sigurno pomoć dobro doći u rešavanju njihovih egzistencijalnih problema. A to su novinari koji se profesijom bave na način koji je u skladu sa etičkim kodeksom i profesionalnim standardima – kaže Obradović i dodaje da je „Informer” tužio i zbog teksta „Marš, bre, džukelo”.
Iznose koji potražuje predsednik NUNS-a teško da su simbolični, naročito kada je reč o nevelikim redakcijama poput „Informera” i „E-novina”. Pre tri meseca „E-novine” su kratko prestale sa radom zbog teškog materijalnog stanja baš izazvanog tužbama.
Petar Luković na potez predsednika NUNS-a gleda kao na pritisak koji je „u suprotnosti sa razvojem demokratskih vrednosti za koje se navodno zalaže Obradović”.
– Kako drugačije mogu da shvatim tu tužbu? Obradović mi nije poslao nikakvo reagovanje, a rado bih objavio da je bilo šta napisao. Ovako mi predsednik jednog novinarskog udruženja, preko advokatske kancelarije šalje tužbu u kojoj demantuje jednu jedinu rečenicu i traži odštetu od 450.000 dinara. Mi smo ove godine samo na tužbe dali 12.000 evra. To je za nas ogroman novac – kaže Luković i dodaje da je razočaran što nijedno novinarsko udruženje nije reagovalo na sve češće tužbe koje stižu na adresu „E-novina”.
Ovo nije prvi put da novinarsko udruženje tuži one čije bi interese trebalo da štite. NUNS je 2009. godine Tužilaštvu za ratne zločine podneo krivičnu prijavu protiv novinara optužujući ih za najteže ratne zločine tokom sukoba na prostoru bivše Jugoslavije. Iako su naveli da je reč o NN licu, uz tužbu su dostavili i publikaciju „Dosije o medijima” u kojima su navedena imena 53 novinara.
Luković je tada NUNS-ovu ideju podržao.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.