12. sep 2016.

Novinari na meti, prete im na društvenim mrežama

slobodan_georgievNezavisno udruženje novinara Srbije obavestilo je Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal o pretnjama koje su putem društvenih mreža upućene Nedimu Sejdinoviću, predsedniku Nezavisnog društva novinara Vojvodine, i novinaru Slobodanu Georgievu

Ono što su nekada bila vređanja – sada su postale pretnje, kažu Sejdinović i Georgiev za N1.

„Očistiću vas bar nekoliko klošara što razarate Srbiju“.

„Na našu žalost, makedonsko-Sorešva ološ je došla u srbiju, samo vam ovde neće uspeti. Po cenu mog tridesetogodišnjeg robijanja“.

Ovo su samo neki od tvitova upućeni novinaru Slobodanu Georgievu nakon što je napisao da je „Evropa, za razliku od Srbije, antifašistička tvorevina“, reagujući na naslovnu stranu jednog dnevnog lista.

„Neka gospođa piše da ja ne zaslužujem da dišem vazduh u Srbiji i tako dalje… Onda nastupa naravno Informer, koji potom u stvari ono što ja nisam ni napisao ni rekao, ali oni kažu šta sam ja mislio, valjda znaju da čitaju misli“, kaže Georgiev za N1.

Slične pretnje stigle su i do profila Nedima Sejdinovića koji je na tribini pre nekoliko dana uporedio „imidž Srbije devedesetih godina sa imidžom Islamske države.“

„Ja sam hteo da napravim jednu usporadbu da je tokom devedesetih Srbija ne bez razloga imala imidž u svetu u određenim političkim okolnostima, imala imidž kao sada Islamska država. Ono što je najproblematičnije jeste što društvo i politika šalju takve poruke da je ovde zapravo zabranjeno iznositi mišljenje, zabranjeno je koristiti stilske figure“, kaže Sejdinović.

U NUNS-u kažu da bi policija morala da reaguje po službenoj dužnosti.

„Mi smo iskreno zabrinuti za bezbednost ne samo Sejdinovića i Georgieva već i za sve ostale koji se nađu u ovakvoj situaciji i postanu meta najgrubljih napada i pretnji“, navodi predsednik NUNS-a Vukašin Obradović.

Pretnje nisu dopustive, saglasni su u UNS-u.

„Ako me pitate za izjavu, čuvenu, u Somboru, Nedima Sejdinovića, ja mislim da je to njegov politički stav. On ni kao političko lice, ni kao zoon politikon, novinar ne bi hteo da trpi pretnje ali treba praviti razliku da li ga treba braniti kao novinara ili je napadnut kao građanin koji ima pravo na svoje političko mišljenje“, naglašava Nino Brajović iz UNS-a.
NUNS očekuje brzu reakciju policije kakva je iskazana u nekim ranijim slučajevima kada su meta bili političari.


Video prilog televizije N1 možete pogledati ovde.

 Foto: N1 

1 komentar za: “Novinari na meti, prete im na društvenim mrežama

  1. Milos

    Za katastrofalno stanje bezbednosti novinara u Srbiji velikim delom odgovorna su i novinarska udruzenja. Umesto da budu deo jedinstvenog sistema zastite bezbednosti novinara, one su postale deo ambijenta zahvaljujuci kome je ovu bezbednost lako nekaznjeno dovoditi u pitanje. Svojim klanovskim podeljenostima, stavljanjem principa ideoloske pravovernosti iznad principa profesionalne solidarnosti, novinarska udruzenja vise predstavljaju hazard za bezbednost novinara nego faktor njihovog osiguranja. Cini mi se da ako Srbija ne moze da ima jedno jedinstveno udruzenje novinara koje ce stiti jedinsvene profesionalne interes ove branse, bolje da nema ni jedno.

    13. сеп 2016. at 11:30

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend