Nova medijska strategija bi, prema njegovim rečima, trebalo da pomogne u stvaranju održivog ambijenta za rad medija, da omogući povećanje pomoći medijima iz javnih izvora, fer tržišnu utakmicu i zaštitu konkurencije.
Osim toga, njen cilj će biti i jačanje profesionalnih standarda u medijima kroz samoregulaciju, povećanje uloge novinarskih i medijskih udruženja, kao i osavremenjivanje medija nacionalnih manjina i podsticanje socijalnog dijaloga u medijima.
„Veoma važan deo strategije biće prepoznavanje značaja novih medija i njihovog razvoja. Medijska strategija treba da uvažava i potrebu za podrškom medijima koji proizvode medijski sadržaj na Kosovu i Metohiji i medija srpskog naroda u regionu“, ističe Brajović.
On kaže da se sa izradom nove medijske strategije kasni jer „prethodni rukovodeći tim Ministarstva nije počeo sa izradom nove, bili su izbori, a sektor informisanja u Ministarstvu kulture bio je do pre nekoliko nedelja i bez državnog sekretara“.
Prethodna medijska strategija, odnosno Strategija razvoja sistema javnog informisanja, doneta je 2011. godine i bila je na snazi do kraja 2016. godine.
Ovaj dokument, kojim je država definisala svoju strategiju u podršci medijima, omogućio je privatizaciju medija, kao i projektno sufinansiranje medijskih projekata, kojima bi trebalo da bude ostvarivan javni interes.
Neki od njenih ciljeva, koji su manje ili više ispunjeni na kraju petogodišnje primene strategije i dvogodišnje primene seta medijskih zakona, bili su i digitalizacija, podsticanje i očuvanje medijskog pluralizma, transparentnost vlasništva i sprečavanje medijske koncentracije.
Tacno je, kako kaze Nino Brajović, novi državni sekretar za informisanje i medije u Ministarstvu kulture i informisanja, da se sa izradom nove medijske strategije kasni, mada je vaznost prethodne „Strategija razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji do 2016. godine“ – istekla prosle godine.
Medjutim, prema clanu 22. stav. 1. tacka 1) vazeceg Zakona o elektronskim medijima,
Regulatorno telo za elektronske medije utvrđuje Predlog strategije razvoja medijske usluge radija i audio-vizuelnih medijskih usluga u Republici Srbiji, i dostavlja je, poštujući zakonom predviđenu proceduru, Vladi na usvajanje.
Iako je Regulator odavno, u predvidjenom roku, obavio prethodno navedeni ne-povereni posao, Vlada nije, iz nepoznatih razloga, usvojila ovu strategiju razvoja medijskih usluga?!