„Sloboda medija je sastavni deo demokratije. Posmatrači u Beogradu i Briselu s kojima razgovaram, zabrinuti su zbog pogoršanja uslova za potpuno slobodno praktikovanje slobode izražavanja u Srbiji. Pretnje, nasilje i zastrašivanje novinara ostaju pitanje za zabrinutost. Evropski parlament je bio jasan o potrebi stvaranja okruženja koje je naklonjeno medijima u svih šest država zapadnog Balkana“, rekao je Mekalister za portal European Western Balkans – EWB.
Na pitanje koliko je slučaj rušenja objekata u beogardskoj četvrti Savamala, koji se našao i u nacrtu Rezolucije Evropskog parlamenta o Izveštaju o Srbiji, bitan za evropski put Srbije, Mekalister je kazao da je „EU oduvek bila jasna da je vladavina prava u srcu procesa pristupanja Srbije“.
„Implementacija akcionih planova za poglavlja 23 i 24 ostaje ključna. U ovom kontekstu, poslanici u Evropskom parlamentu su uzeli u obzir kontroverzna dešavanja u beogradskoj četvrti Savamala i ohrabrili srpske vlasti da ovaj slučaj što pre razreše“, rekao je.
Mekalister, koji je i predsednik Odbora za spoljne poslove EP, rekao je da je nedavni samit premijera država zapadnog Balkana u Sarajevu bio „koristan simbol koji je bio potreban u ovom trenutku“.
„Premijeri su naglasili svoju posvećenost perspektivi integracije u EU i istakli da je iskrena privrženost procesu pomirenja suštinska za stabilnost njihovog zajedničkog regiona“, rekao je Mekalister i dodao da su „konstantne razmene mišljenja među liderima ovih šest zemalja važne za rešavanje bilateralnih pitanja“.
Mekalister je rekao i da se zemlje zapadnog Balkana suočavaju sa teškim političkim izazovima i da je nedavnom posetom tom regionu visoka predstavnica EU Federika Mogerini „podvukla snažnu podršku Evropske unije“.
„Ostanak na evropskom putu znači stabilnost i bezbednost za zapadni Balkan“, rekao je Mekalister.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.