Pre nego što je što je na tviteru reagovala premijerka Srbije, Dragan Šutanovac je objavio seriju tvitova koristeći hešteg #StojimoUzVranjske, a juče je i prisustvovao skupu podrške tom listu i njegovom glavnom uredniku Vukašinu Obradoviću ispred Vlade Srbije.
Brnabić je potom odlučila da podeli podatke o novcu koji su „Vranjske“ dobile za medijski sadržaj na konkursima Ministarstva informisanja u prethodnih devet godina. Ona je taj sadržaj prikazala u dva perioda – od 2008. do 2012. godine (vreme vlasti DS) i od 2014. do 2017. godine.
Brnabić je istakla da je iznos od 2014. veći od iznosa dodeljenog u periodu 2008-2012. i navela: „Ali važno je da Dragan Šutanovac #StojimUzVranjske“.
Влада од 2014 подржала "Врањске" са 4.475.959 РСД + Град доделио 9.026.808. Од 2008-2012 "Врањске" добиле 1.674.794 РСД #ДостаЛицемерја
— Ana Brnabic (@anabrnabic) September 20, 2017
Kako je objavila predsednica Vlade, iz državnog budžeta od 2014. Vranjske su podržane sa 4.475.959 dinara, dok im je grad dodelio 9.026.808 dinara. Ona je navela da je u vreme DS tom lokalnom nedeljniku uplaćeno iz budžeta 1.674.794 dinara.
Hešteg #StojimUzVranjske koristi se na tviteru kao vid podrške nedeljniku „Vranjske“ nakon što je bivši predsednik NUNS-a i osnivač „Vranjskih“ Vukašin Obradović stupio u štrajk glađu.
Gospodjo Brnabic, imate li odgovor i na ovu cinjenicu iz Vranja? Portparolki SNS 40% sredstava iz budzeta! pic.twitter.com/gEXNulkR8j
— Šutanovac Dragan (@SutanovacDragan) September 20, 2017
Nakon što je odreagovala Brnabićeva, lider demokrata je na Tviteru delio informacije kome su sve država i grad Vranje delili novac.
Vranjske: Dobili smo samo 150.000 dinara
Redakcija „Vranjskih“ u saopštenju navodi da je na konkursu, na kojem je, kako su naveli TV Vranjska plus, „lokalna stranačka televizija SNS-a“, dobila 6,5 miliona dinara, portal „Vranjskih“ je dobio svega 150.000 dinara, a štampano izdanje nije dobilo ništa, iako je reč o jedinim nedeljnim novinama na prostoru krajnjeg juga Srbije.
„Ako navedene brojke predstavljaju činjenice, a predstavjaju, onda je potpuno licemerno i predstavlja zamenu teza pričati o tome kako su Vranjske od Ministarstva kulture i informisanja za tri godine dobile 4,4 miliona. Treba li ići i dalje, pa reći da su još dve medijske kuće, u rukama istog vlasnika, a takođe bliske vlasti koju predvodi SNS, samo na istom konkursu u Vranju dobile 4,9 miliona, što sa onih 6,5 čini 11,4 miliona od ukupno odobrenih 14,5 miliona dinara na jednom konkursu. Postoje li u Vranju i drugi mediji i da li je ovo ravnopravan tretman vlasti prema njima“, navela je redakcija.
Oni su dodali da ne traže da budu privilogovani već samo da žele da imaju ravnopravan položaj prilikom raspodele sredstava na konkursima.
„Besmisleno je, čak i perfidno smišljeno da ova vlada i vlast uopšte govori o tržištu i tržišnom poslovanju, ako imamo pomenuti primer televizije Vranjska plus. Takođe, tražimo ravnopravnost i u odnosu državnih organa, pa i Poreske uprave prema medijima, bez obzira na to ko kakvu uredjivačku politiku ima“, navela je redakcija „Vranjskih“ u saopštenju.
dokle cete da trosite „papir“ za dzabe. Osnovno je pitanje da li je Obradovic bio sposoban privrednik , da li je uredno dolazio na posao , da li je trazio sponzore itd.
Biti novinar i sedeti u kafani je jedno, ali biti vlasnik novina (i upravnik zaposlenima) je sasvim drugo. Tu treba traziti uzroke tom i takvom kraju posovanja jednih novina.
Drugi , veliki problem je broj prodatih novina ( cujem – 400-500 )i tu treba traziti ko je kriv, a ne kolicine „upumpanog“ novca.