„Lično ću mu se izviniti kada ga budem video za ovu neopreznost, jer čovek kaže nešto i što ne misli, omakne mu se i zaista mislim da je to bila moja greška“, dodao je Gajović. On je, podsećamo, nedavno optužio Sejdinovića da izmišlja da mu se na društvenim mrežama upućuju pretnje smrću.
On je na RTV-u, povodom zahteva najvećih novinarskih udruženja da podnese ostavku, kazao da ipak misli da na poziciji državnog sekretara može mnogo da doprinese.
„Ja ću sutra dati sve od sebe i radiću najbolje što mogu kao da ću tu ostati i sto godina. Prosto i jednostavno čini mi se da na ovom mestu zaista mogu mnogo toga da pružim, kako zbog životnog tako i radnog iskustva i da predstavljam profesiju novinara na način kako ja mislim da je najbolje. U tom smislu ostavka ili ne, nek ostane za vreme koje je pred nama“, rekao je Gajović upitan da li razmišlja da podnese ostavku.
Kazao je i da „ima jednak odnos prema svim medijima i novinarima i da ministarstvo najoštrije osuđuje napade na sve novinare“.
„Ministarstvo kulture osuđuje najoštrije svaki napad na novinare. Ministarstvo ne treba da ostane nemo na napade. Nepojmljivo je da neko može na bilo koji način da primeni silu nad novinarima“, rekao je Gajović i dodao da ministarstvo osim što osudjuje mora i da zahteva od državnih organa da reaguju i da prati postupak nadležnih. Ponovio je da svaki napad mora da se prijavi policiji.
Tvrdi da, kada je posle napada na novinara N1 Nikolu Radišića rekao da treba saslušati i šta druga strana ima da kaže, nije mislio šta ima nasilnik da kaže, već nadležni organi odnosno policija.
„Ja sam danas pročitao informaciju da policija čeka da Radišić da izjavu tim povodom. Hajde da sačekamo ishod, naravno da ćemo uvek osuditi takvu vrstu pritiska i neprimerenog ponašanja, a Radišiću koji časno i profesionalno obavlja posao želim da stvar do kraja dovede i mi ćemo kao Ministarstvo da stanemo iza njega. Mi siledžije nikada nećemo štiti“, rekao je Gajović.
Novinarska udruženja tražila su ostavku Gajovića zbog spornog intervjua za Radio Slobodna Evropa u kom je rekao da Ministarstvo kulture i informisanja nije nadležno za napade na novinare, da novinari „nisu jedini koje napadaju“ i da oni „treba sami da se zaštite“. On je komentarisao napade na novinarku nedeljnika Vreme“i članicu Komisije za žalbe Saveta za štampu Tamaru Skrozzu, na novinara N1 Nikolu Radišića i pretnje smrću Nedimu Sejdinoviću, povodom kojih je rekao da oni „namerno potenciraju napade na novinare koji nisu provladini“ i da ga interesuje „verzija druge strane, odnosno ko, šta i da li uopšte neko stoji iza napada“.
Ranije danas, predsednik NDNV-a Nedim Sejdinović izjavio je da su u toku konsultacije s advokatima o podnošenju tužbe protiv Gajovića. On je rekao da se podrazumeva da Gajović treba da završi „na marginama društva“ posle spornih izjava, ali se situacija neće mnogo promeniti.
„Može čak da bude alibi ovim vlastima pred međunarodnom zajednicom da nastave sa dosadašnjom praksom. Strašno je da smo došli u situaciju da takav čovek bude državni sekretar“, naveo je Sejdinović.
Proučiće analize Slavko Ćuruvija fondacije
Državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Srbije Aleksandar Gajović izjavio je u emisiji „Pravi ugao“ da je optimista da bi „gruba prva ruka“ Medijske strategije mogla biti završena do kraja februara.
On je, komentarišući svoj intervju Radio Slobodna Evropa, u kojem je rekao da Ministarstvo ne može da štiti novinare i da bi pre zaključka o tome da li su novinari napadnuti, „trebalo pitati policiju i onu drugu stranu“, rekao da je sebi postavio kao cilj dok je na funkciji državnog sekretara da nijedan intervju ne odbije.
Nemam razloga da se ikome dodvoravam, niti time ponižavam i moja je obaveza je da svakom izađem u susret, rekao je Gajović i ocenio da je u tom intervju bilo nepreciznosti, nedoumica i grešaka.
Bio sam i ostao novinar, a ovo je funkcija koju obavljam trenutno i daću sve od sebe da opravdam poverenje koje mi je ukazano da mogu da predstavljam struku, naglasio je on.
Nisam i nikada neću potceniti profesiju, novinare, udruženja ili one koji se bave medijskim sadržaje, rekao je Gajović koji smatra da neke njegove „nepreciznosti i nedoumice“ ne treba da ostanu nedorečene.
Gajović je objasnio da napad na novinare treba prijaviti policiji i da Ministarstvo kulture i informisanja nema instrumente neprosredne intervencije kada je u pitanju napad na novinare.
Ne smemo ostati nemi na kampanje protiv novinara, i Ministarstvo osuđuje svaki napad na novinare, rekao je on i dodao da napadi na novinare nisu, nažalost, retka pojava.
I mene su napadali fizicki i ja sam imao pretnje i to sam rešavao, u okviru zakonskih mogućnosti, istakao je on.
Gajević je rekao i da je zgrožen slučajem napada na porodicu Dejana Anastasijevića i da bi taj zločin trebalo da kraja da se procesuira.
Gajović je rekao da su analize Fondacije „Slavko Ćuruvija“ i Instituta za društvena istraživanja o slobodi medija i atmosferi u kojoj rade novinari ozbiljne, ali da bi morao detaljnije da ih prouči.
Bez slobode medija, bez nezavisnih medija, nema medija ne u Srbiji, nego bilo gde. U toj slici srpskog medijskog polja, čini mi se da ima sigurno toga, niko nije, ubeđen sam, to izmislio i ja kao državni sekretar osudiću svaku stvar gde se zakon ne poštuje, rekao je Gajović.
Gajović je ponovo kao svoju grešku naveo i izjavu iz 2016. godine, kada je govoreći o izborima u Americi, rekao da nije za ženu da bude na čelu države.
O ženama mislim sve najbolje, sposobne su podjednako kao muškarci, rekao je Gajović i podsetio da se izvinio za tu izjavu.
On je rekao da je LJiljana Smajlović „tu stvar izvukla godinu dana kasnije kao jedino što bi mogla da mi stavi kao jedinu lošu stvar u karijeri“.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.