Ona je, u okviru serijala „Pres ekstra“, ukazala da i sama sintagma „lažna vest“ nije dobra, jer ili je u pitanju vest ili nije.
„Bojim se da je ovo više postala, ne samo medijska industrija, nego i proizvodnja sadržaja koji će odgovarati svima, osim publici i novinarima“, predočila je Jovanović.
Ona je novinaru Milenku Obradoviću rekla da lažnih vesti ima suviše i procenila da ih ne bi bilo uopšte, ako bi se svi pridržavali Kodeksa novinara.
Jovanović zato smatra da bi medijsku pismenost trebalo uvesti deci od najranijih dana i to kroz školske predmete, poput Građanskog vaspitanja.
„Potrebno je od najranijih nogu učiti decu da razlikuju istinu od laži, ma koliko istina bila bolna“, sugeriše Jovanović.
Ona očekuje i da će se vladajuća koalicija u Srbiji, ipak, odlučiti na kompromis sa profesionalnim asocijacijama i novinarskim udruženjima o novoj Medijskoj strategiji, jer joj je to potrebno da bi naredni izveštaj Evropske komisije, bar donekle, bio povoljniji u delu o slobodi medija.
„Pretpostavljam da će se, pre svega, zbog pritiska spolja nastaviti posao u kooperaciji, pa će biti neki kompromis potreban vlastima“, nastavila je Jovanović.
Ne očekujem ono što bih priželjkivala, a to je prihvatanje alternativne Medijske strategije koju je zajednički uradilo pet najuticajnijih profesionalnih asocijacija i novinarskih udruženja, predočila je Jovanović.
„I nama je neophodan kompromis da bismo bar nešto mogli da promenimo u našoj stvarnosti, pa da manje govorimo o lažnim vestima“, zaključila je Jovanović.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.