„Nacrt medijske strategije je priveden kraju. Članovi radne grupe su ga potpisali i taj dokument je predat predsednici Vlade (Ani Brnabić, prim. RSE) i sada se ide u dalji tok, to jest u javnu raspravu u nekoliko gradova Srbije. Mislim da će taj dokument u realnom vremenu biti donet“, kaže Gajović za RSE.
Podsetimo, Koalicija novinarskih i medijskih udruženja koju čine Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Lokal pres i Asocijacija onlajn medija (AOM) je saopštila da je suspendovala dijalog sa predstavnicima Koordinacionog tela Vlade Srbije za saradnju sa medijima zato što, kako su naveli, nijedan od konkretnih i oročenih zahteva novinarskih i medijskih udruženja nije ispunjen, a istovremeno se situacija na medijskoj sceni iz dana u dan pogoršava.
Aleksandar Gajović kaže da je zatečen ovakvom odlukom, ali dodaje da veruje da ona nije konačna.
„Verujem da ima mesta da se razgovara, da sednemo za sto i razgovaramo o tome u čemu je problem sa tim zahtevima koje su oni polovinom avgusta dostavili. Krivo mi je i žao što je do toga došlo, iz prostog razloga što smo nešto zajednički započeli na medijskim reformama 2018. godine, ali nas tek pravi posao očekuje u 2019. godini. Tu mislim na izmenu i dopunu medijskog seta zakona“, rekao je Gajović.
Državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja kaže da ne oseća ličnu odgovornost zbog toga što veliki broj zahteva Medijske koalicije nije ispunjen. Prema njegovim rečima, „mnogo toga je već urađeno“ kada su u pitanju zahtevi medijskih udruženja.
„Pre svega bih pomenuo pravilnik o medijskom sufinansiranju medijskih sadržaja koji je izmenjen i dopunjen u okviru postojećih zakona. U tom smislu, jedan od njihovih zahteva je ispunjen“, rekao je Gajović.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.