Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović za N1 kaže da u Srbiji ne postoji želja da se mediji shvate kao deo demokratskog procesa.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), Vukašin Obradović, ocenio je, gostujući u “Novom danu” televizije N1, da u Srbiji ne postoji svest o tome koliko je značajna sloboda javnog izražavanja i sloboda medija, što je rečeno i u izveštaju Evropske komisije.
Mediji su, podseća Obradović, u svakom demokratskom društvu četvrti stub demokratije, ali situacija kod nas nije na zadovoljavajućem nivou. On smatra da u Srbiji postoji politički kontinuitet u odnosu vlasti prema medijima.
“I ova vlast, kao i sve prethodne, ne gleda na medije kao na deo demokratskog sistema, nego kao na sredstvo da se dođe i ostane na vlasti. Ne postoji želja da se mediji shvate kao deo demokratskog procesa, pokušava se kontrola medija i to je ključni problem”, ističe Obradović.
U Srbiji ima previše medija
Predsednik NUNS-a podsetio je i na loše materijalno stanje u medijima. U Srbiji ima 1.330 registrovanih javnih glasila, što je, prema rečima Obradovića, preveliki broj za Srbiju.
“U većini medija je teška materijalna situacija. Zato u većini redakcija važi pravilo: ‘Ćuti i radi, jer za te pare mogu da nađem nekog drugog koji će to isto da radi”, kaže Obradović i ističe da se broj medija mora svesti na realan nivo, jer jedino ekonomski stabilan mediji odolova pritiscima, dok su materijalno slabi mediji podložni pritiscima i autocenzuri.
Gost “Novog jutra” ističe da će set medijskih zakona, ako bude sprovođen na pravi način, dovesti do gašenja brojnih medija što jeste, kako kaže, loše jer će mnoge kolege ostati bez posla, ali je dobro što će se broj medija svesti na realan nivo. Prema analizi Saveta Evrope, optimalan broj televizijskih stanica, u odnosu na BDP, je javni servis plus dve komercijalne televizije, naveo je Obradović i podsetio da u pojedinim gradićima u zemlji postoje i po dve-tri televizije, koje ne mogu da opstanu u ekonomski realnim uslovima.
Na Zapadu su tabloidi zabava, a u Srbiji politika
Kada je reč o tabloidizaciji medija, on ističe da je ona jeste važan, ali i izveden problem, jer je tabloidizacija medija odraz tabloidizacije društva. Tabloidi, kako kaže, postoje i na Zapadu, ali se oni dominantno bave zabavom i “donjim vešom estradnih zvezda”.
“Kakvo nam je društvo, takvi su nam mediji. Ovo što mi imamo kod nas nisu tabloidi, ovo su politički tabloidi koji se bave ozbiljnom politikom – morate prvo da pogledate tabloide da biste znali šta se dešava, pa onda ozbiljne novine”, rekao je predsednik NUNS-a.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.