Krajnji cilja projekta, koji je Evropska federacija novinara sprovela u saradnji sa Uneskom, je jačanje novinarskih udruženja u regionu Balkana i Turske.
„EFJ veruje da postoji jaka potreba za osnaživanjem novinarskih udruženja, posebno ako imamo u vidu specifičan položaj novinara u ovim delovima sveta, teške i nepouzdane uslove u kojima novinari rade i nizak nivo medijskih sloboda. To što smo ovde i što pomažemo koliko možemo, doživljavamo kao našu dužnost“, rekao je za RTV Kim generalni sekretar EFJ Rikardo Gutiereš i najavio nastavak podrške članovima ovog saveza iz regiona.
„Kao evropska organizacija sa sedištem u Briselu, mi možemo uticati na Evropsku komisiju i Evropski parlament, na OEBS u Beču i Savet Evrope. Mi pritiskamo te međunarodne i intervladine organizacije da iskoriste svoj uticaj, izraze zabrinutost u vezi situacije i utiču na lokalne, nacionalne vlade, kako bi se popravio položaj medija. Međunarodni uticaj je vrlo važan, budući da je u nekim zemljama pritisak na novinare ogroman. Pogledajte situaciju u Turskoj, tamo je oko 150 novinara u zatvoru samo zato što su radili svoj posao“, naveo je Gutiereš.
Turski sindikat novinara (TGS) trenutno broji oko 800 članova. Njegovi predstavnici smatraju da utamničene kolege nisu teroristi.
„Imamo ekonomsku krizu u Turskoj, mnogo je nezaposlenih. To će proći, ali moramo da se organizujemo i izborimo za slobodu medija, demokratiju. Trenutno je 135 naših kolega u zatvoru. Vlada i Erdogan su nam rekli da su oni teroristi. Mi ne verujemo u to. Novinari se bave poslom u interesu javnosti, mi verujemo da je to prava stvar“, navela je Gulfem Karataš iz Turskog sindikata novinara.
Kada je u pitanju radno pravo, ni pozicija novinara u Severnoj Makedoniji nije zavidna.
„Prioritet novinarima, u ovom momentu, je da prežive. Prosečna plata novinara i radnika u medijskoj industriji u (Severnoj) Makedoniji je oko 300 evra, a prosečna plata na državnom nivou je 400 evra. Zbog tog preživljavanja, novinarima nije prioritet da se bore za svoja radna prava. Na osnovu nekih istraživanja koja smo radili, znamo da mali broj novinara uopšte poznaje svoja radna prava. Novinare je teško sindikalno organizovati iz više razloga. Jedan je plata, a drugi činjenica da dug vremenski period vlasnici medija nisu dozvoljavali sindikalno udruživanje“, rekao je Darko Duridanski iz Samostalnog sindikata novinara i medijskih radnika Makedonije (SSNM).
Na pitanje o opravdanosti postojanja glomaznih i složenih esnafskih organizacija u periodu kada je novinarstvo, usled niza faktora, izloženo gotovo svakodnevnim promenama, predavač na treningu u Prištini Uliseš Garido je odgovorio:
„Nema drugih organizacija koje će braniti naše interese. Radnici (novinari) moraju biti organizovani. Druga strana je takođe dobro organizovana, oni imaju njihova udruženja, a mi imamo sva prava da se branimo. Jako je važno da imamo sindikat koji će se boriti za dobre plate i poboljšanje radnih uslova, za sva naša prava, na kraju krajeva“, zaključio je Garido koji je, ujedno, i visoko pozicionirani član Evropskog sindikalnog instituta (ETUI).
„Sistem i kapitalisti su trenutno u preimućstvu nad radnicima“, smatra Garido dodajući da se „radnici odupiru“, da je početak otpora „sam po sebi dobitak“ jer gazde „neće moći da rade šta žele“ i da će doći bolja vremena za radnike.
Garidovim predavanji u Prištini prisustvovali su predstavnici novinarskih udruženja i sindikata iz Makedonije (SSNM), Albanije (APJA), Srbije (UNS), Turske (TGS) i sa Kosova (AGK).
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.