Džeremi Skejhil (45) američki novinar i suosnivač onlajn magazina „Intersept“, ovogodišnji je dobitnik nagrade za novinarsku hrabrost „Milan Pantić“, koju dodeljuju „Novosti“.
Šira javnost u Srbiji čula je za Skejhila u aprilu ove godine kada je na otvaranju dvodnevne međunarodne konferencije „Kraj nekažnjivosti za zločine protiv novinara“ u Beogradu, uputio izvinjenje porodicama nastradalih tokom bombardovanja zgrade RTS 1999. godine.
– Nikada od moje vlade niste čuli izvinjenje. Žao mi je što je moja vlada hladnokrvno ubila članove vaših porodica. Kao Amerikanac odgovoran sam za to bombardovanje i javno vam zbog toga upućujem izvinjenje – rekao je tada ovaj hrabri istraživački novinar.
Ove reči nikoga u Srbiji nisu ostavile ravnodušnim, pa ni ovogodišnji žiri u sastavu: Milan Babović, zamenik glavnog i odgovornog urednika „Večernjih novosti“, predstavnik UNS Nino Brajović, Ljubiša Bata Vujić ispred jagodinskih novinara, i Nemanja Pantić, Milanov sin, koji su jednoglasno odlučili da ovo priznanje dodele našem kolegi iz SAD.
– Skejhil je imao hrabrosti da uradi ono što zapadne vlade dve decenije izbegavaju – da priznaju da su 1999. godine počinili niz zločina, za koje ne samo da niko nije odgovarao, već su posledice svesno zataškavane, umanjivane i marginalizovane u zapadnom javnom mnjenju – navodi se u obrazloženju žirija.
Naglašeno je, takođe, da je Skejhil imao smelosti da 1999. godine, kao laureat, odbije nagradu u znak protesta zbog stradanja kolega zaposlenih na RTS i to pošto je Ričard Holbruk saopštio da je NATO uspeo da „ugasi RTS“. Dok su drugi aplaudirali, on je digao glas u odbranu kolega koji su ubijeni dok su radili svoj posao.
Nagrada će biti uručena u utorak 11. juna u Jagodini, na 18. godišnjicu mučkog ubistva dopisnika „Novosti“ Milana Pantića.
Istina o ratovima
Istina o ratovima
Kao što je 1999. godine, u Srbiji, neumorno prenosio skrivenu i teško dostupnu drugu stranu priče, Skejhil je to nastavio da radi u Avganistanu, Iraku, Somaliji i Jemenu.
– Smelo i bez zadrške otvarao je pitanja svrhe zatvora Abu Graib i položaja njegovih zatvorenika, ciljeva savremenih ratova, eksploatacije prirodnih resursa, uloge američke agencije „Blekvoter“… Jedna od misija magazina „Intersept“ bila je objavljivanje dokumenata do kojih je došao Edvard Snouden.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.