Inače, Nacrt je nakon javne rasprave, upućen 17. maja Evropskoj komisiji, čije se mišljenje očekuje do kraja jula ove godine, navodi se u pismu medijskim i novinarskim udruženjima i članovima Radne grupe za izradu Medijske strategije.
U pismu se traži da zbog „činjenice da su pojedini članovi Radne grupe izrazili zabrinutost zbog određenih izmena u nacrtu dokumenta“ novinarska i medijska udruženja i članovi Radne grupe ukažu na osnovne nedostatke ovog dokumenta.
„Ideja je da, sa svojim timom, u potpunosti razumem koje su vaše najveće zamerke, kako bi ubrzali dalji rad nakon dobijenog mišljenja Evropske komisije“, navodi se u pismu Brnabić.
Premijerka je u dopisu istakla da se Medijska strategija neće biti upućena vladi, dok sa tekstom ne budu upoznati članovi Radne grupe i predstavnici medijskih i novinarskih udruženja, kao i da je ovaj proces važan za evropske integracije i jačanje demokratskog potencijala srpskog društva.
Podsetimo, Udruženje novinara Srbije (UNS) je nakon objavljivanja Nacrta strategije u pismu Ani Brnabić istaklo da je strateški dokument pretrpeo značajne izmene, a da o tome Radna grupa za njegovu izradu nije informisana.
U pismu je UNS naveo primer da se u dokumentu umesto Saveta za štampu pominje „samoregulatorno telo“, iako Savet za štampu postoji deset godina i afirmisao se kao istitucija koja prati poštovanje Kodeksa novinara Srbije u štampanim i onlajn medijima i rešava žalbe pojedinaca i institucija na sadržaje štampanih medija.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.