Tim novinara KRIK-a mesecima je istraživao, da bi u najnovijem tekstu javnosti u Srbiji otkrili da je firma „Milenijum tim“, koja radi na više državnih projekata, ali i na projektu „Beograd na vodi“, ustupila i kola i stan bratu ministra finansija.
KRIK navodi da Predrag Mali već pet godina vozi „audi“ u vlasništvu firmi srpskih biznismena Ivana Bošnjaka i Stojana Vujka, a sve na osnovu policijskog zapsnika iz decembra 2014. do kog su došli. Istim kolima je, tvrde, tri meseca ranije Predrag Mali vozio svog prijatelja Andreja Vučića, brata predsednika Srbije, u danu održavanja Parade ponosa, kada ih je pretukla grupa žandarma.
„Mi smo došli do policijskog zapisnika, to je zapisnik iz demebra 2014. kada je policija zaustavila Predraga Malog dok je vozio u pijanom stanju audi, proveravala i radila alkotest i u tom zapisniku stoji jasno da je on vozač. Automobil koji je vozio i na polju gde treba da se upiše ko je vlasnik automobila stoji jasno ‘Milenijum tim doo'“, rekla je gostujući u Novom danu Dragana Pećo, novinarka KRIK-a.
A samo dan pošto je tekst objavljen, KRIK se našao na meti tablioda, koji prenose da je novinar KRIK-a pratio nevenčanu suprugu Predraga Malog. KRIK je takve navode demantovao rečima da osoba koja se vidi na snimcima sigurnosnih kamera, a koje koiste tabloidi, nije njihov ni saradnik ni novinar.
Iz KRIKA-a dodaju i da je predsednik Vučić još pre mesec dana najavio da će oni pisati o bratu Siniše Malog, što, kažu, navodi na sumnju da su praćeni.
„Pre mesec dana, predsednik Aleksandar Vučić je bio gost na Pinku i tada je rekao da kako postoji napad koji se sprema na njega, kako imate taj KRIK i rekao je: „Ja imam brata, Siniša Mali ima brata, pa šta?“ Tako da je on u tom momentu izgovarao neke stvari o kojima smo mi razgovarali u kancelariji, jer smo završavali istraživanje. Što dovodi u sumnju da nas oni i dalje slušaju i prate…“, kaže Pećo.
O celom slučaju oglasio se i ministar finansija.
„Novinarima KRIK-a nije bilo dovoljno što napadaju mene već godinama unazad i izmišljaju mi razne afere, nego su sad prešli i na mog brata, moju bratanicu Unu i njenu majku. Ćutao sam kada su mene napadali, ali ne mogu da ćutim sada kada napadaju mog rođenog brata i njegovu porodicu. Verovatno im je ponestalo ideja, pa nemaju šta više da kažu o meni, te su prešli na moje najbliže, koji sad treba da ispaštaju, iako nemaju nikakve veze sa politikom“, rekao je Mali.
Stručnjaci koji se bave borbom protiv korupcije smatraju da je sumnja očigledna i da istraživanje daje osnov za dalje ispitivanje nadležnih organa.
„Ovaj sada slučaj ukazuje na sumnju na nešto što se zove trgovina uticajem. Ako je to brat ministra i ako taj brat koristi, između ostalog, automobil jedne firme koja ima dosta udela u poslovima koji su vezani za budžetska sredstva – privatnici nek rade šta god hoće, mogu da poklanjaju, ali i tada se može videti da li u tim privatnim odnosima se dotiče javni interes. U ovom slučaju sumnja je očigledna“, rekao je za N1 Čedomir Čupić, profesor na Fakultetu političkih nauka.
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija ističe da srpski zakoni nisu loši, ali nam je zato sistem antikorupcije „izbušen“.
„Konkretno, mi imamo pravila o javnosti rada i o nadmetanju prilikom dodeljivanja značajnih radova. Međutim, imamo situaciju da se ti poslovi zaključuju ne na osnovu zakona, već na osnovu međudržavnih sporazuma ili nekakvih lex specialisa“, kazao je Nenadić.
A sistem borbe protiv korupcije manjkav je, zaključuje Nenadić, i zbog nedovoljne aktivnosti tužilaca koji ne ispituju sumnje koje se mogu povezati sa tekstovima istraživačkih novinara.
Video prilog televizije N1 pogledajte OVDE.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.