A to se desilo ne samo zato što bi bilo lepo suprotstaviti se beskrajnoj količini onlajn laži i propagande istinitom i uviđavnom raspravom, kakvu publika na TED-u uvek mnogo više voli.
Već i zato što, izjavio je niz govornika, dezinformacije imaju zabrinjavajuće posledice u stvarnom svetu – od uticaja na izbore do izazivanja smrti.
Kler Vordl je osnivačica First Draft Njuza, dobrotvorne organizacije koja se bori protiv dezinformacija. Ona je nedavno osnovala Koaliciju za integrisanje vrednosti u zajednička informaciona dobra (građanska). Cilj joj je da izgradi novu infrastrukturu za kvalitetne informacije, nešto što je opisala kao „Vikipediju kojoj se može verovati“.
Na TED-u je pozvala sve „građane interneta“ – bilo da su svakodnevni korisnici, novinari, edukatori ili tvorci softvera – da učestvuju u ovom projektu, čiji je cilj izgraditi odlagalište za glasine, mimove i propagandu koje kruže internetom. Pokušaće da rasvetli odakle su oni potekli i predlaž načine da za filtriranje sličnog sadržaja u budućnosti.
Ona je govor započela tipičnom onlajn zombi glasinom: fotografijom banane s crvenom tačkom na njoj. Post je sugerisao da je u voće ubrizgan virus HIV-a.
„Svaki dan viđamo mimove poput ovog. Glasine koje iskorišćavaju najdublje strahove ljudi i zabrinutost za njihove porodice. Laži i činjenice idu ruku pod ruku“, rekla je ona.
Nije dovoljno da Fejsbuk i Gugl imaju vlastite fekt-čekere ili čak da vlade regulišu veb. Takav viralni sadržaj mora da se sakupi, skladišti i analizira u otvorenoj bazi podataka, rekla je ona.
Vreme je i da prestane da se koristi izraz „lažne vesti“, koji je sam po sebi postao lažni narativ.
„Lažne vesti pokrivaju laži, glasine, teorije zavere, ali ih koriste i političari širom sveta da bi napali slobodnu i nezavisnu štampu“, rekla je ona.
Ceo tekst pročitajte na portalu BBC na srpskom.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.