„Vlada je aktivno narušavala medijsku slobodu tako što je nagrađivala i finansirala medije koji je podržavaju, dok je kritički nastrojene medije zastrašivala oporezivanjem ili pravnim postupcima“, piše u izveštaju AI.
Kako se navodi, predsednik Srbije i ministri su sprovodili kampanju protiv nezavisnih novinara, a pretnje su bile uobičajena pojava.
U aprilu prošle godine, izveštavanje o poslovnim interesima brata predsednika pratili su napadi na društvenim medijima na Slobodana Georgieva iz BIRN-a, da bi u oktobru novinari protestovali zbog ponovljenih prijetnji smrću kolegama sa N1.
Osuđeni ratni zločinci i njihove pristalice pretili su braniocima ljudskih prava, dodaje se u izveštaju, i podseća da je lider radikala i osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj i dalje poslanik u Skupštini Srbije, uprkos brojnim pozivima da mu se ukine mandat. AI ukazuje da je Šešelj pretio novinarki Danasa Snežani Čongradin i poverenici za zaštitu ravnopravnosti Brankici Janković.
AI u svom izveštaju naglašava da je više od 30.000 migranata i izbeglica prose godine ušlo u Srbiju, da su uslovi ostali neadekvatni. Kako se ukazuje, većina tih ljudi bila je u tranzitu, a često su i nasilno vraćani u Srbiju iz okolnih zemalja članica EU. Što se tiče položaja Roma, AI ističe da su romskoj populaciji i dalje uskraćena socijalna i ekonomska prava, kao i da je policija maltretirala Rome.
Policija ne štiti Prajd info centar
U izveštaju se spominje i LGBT zajednica, a navodi se da su vlasti u Srbiji neadekvatno odgovorile na napade, te da je do danas završen samo jedan sudski proces za zločin iz mržnje. Takođe, dodaje se u izveštaju, da policija ne obezbeđuje Prajd info centar nakon Parade ponosa koja je održana u septembru, iako su centar napali navijači.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.