U tužbi novinarke Miladinović za naknadu štete zbog povrede časti i ugleda navedeno je da je Đorđević u „otvorenom pismu“ povodom teksta u Danasu „Biznismen koji je kupio Megatrend: Iza mene stoji država“, čija je ona autorka, izneo niz izuzetno teških neistina i uvreda sa ciljem narušavanja njenog profesionalnog integriteta.
Ona je u tužbi zatražila naknadu štete od şimboličnih 50.000 dinara, koje će dati u humanitarne svrhe, pošto je “prioritetni cilj procesa moralna satisfakcija zbog iznetih kleveta”.
„Novinari obavljaju javni posao, te demantije, kritike, pa i uvrede ili klevete često shvataju kao sastavni deo profesije, te na njih ne reaguju sudski. Ali, postoje “crvene linije”, kada mi, koji smo često i tuženi, imamo profesionalnu, etičku i ličnu obavezu da postanemo tužioci, kako bi zaštitili elementarni profesionalni i lični dignitet. Takva “linija” je, recimo, navodni demanti čoveka, za koga se inače vezuju različite kontroverze, u kojem mene kao autorku teksta bezočno optužuje za “klasičnu prevaru”, a za Danas tvrdi da je vrlo kontroverzan“ – kaže Miladinović.
Đorđević je u „otvorenom pismu“, 4. decembra prošle godine, optužio novinarku Miladinović da je “lažirala” njegovu izjavu koju je iskoristila za pisanje teksta, i to tako što je, kako je naveo, “nabavila telefon i karticu, lažno upisala na kupljenom telefonu ime Dejan Đorđević i zatim se sa tog telefona dopisivala sa drugim svojim telefonom, kako bi podmetnula uredništvu lista da je kontaktirala lice o kome piše“.
On je, istovremeno, direktno i indirektno optužio Danas da “spinuje”, “plasira lažne vesti”, “kreira afere” i “gazi po investiciji značajnog iznosa kapitala čije je poreklo iz EU”. “Otvoreno pismo” nije dostavljeno našem listu.
Zorica Miladinović je kategorički negirala navode, objavljujući pritom kompletnu službenu sms prepisku sa Đorđevićem.
Ona je, zarad javnosti, precizirala da je Đorđevića zvala sa sa službenog broja Danasa 29. novembra po podne i da je on odgovorio da je “na sastanku” i da će se “javiti kasnije”, potpisujući se sa “dr Đorđević”, a da tada nije znao ko ga zove, jer nije imao njenu identifikaciju.
Broj njegovog telefona dobila je od rukovodilaca Konzervativne reformističke stranke (KRST) čiji je on formalni predsednik.
Kada se Đorđević nije javio, postavila mu je sms-om, to veče i sutradan ujutru, ukupno sedam pitanja, od kojih je odgovorio na šest. Njegovi odgovori su doslovce navedeni u “spornom” tekstu.
Jedino pitanje na koje nije odgovorio je: “da li je obavljeno prebacivanje novca za kupovinu Megatrendu i ukoliko nije – kada će”.
Na veb-sajtu Megatrenda danas više ne postoje informacije o prodaji tog univerziteta nemačkom konzorcijumu fondova “na čelu” sa Đorđevićem, nema dokumenata koje potvrđuju prodaju, a Mića Jovanović je i dalje rektor.
Jovanović je samo nekoliko dana nakon javnog saopštenja da je zaključio kupoprodajni ugovor, Đorđevića označio kao kontroverznog čoveka, o kojem je stekao pravu sliku tek kada su “profesionalci, po njegovom nalogu, proverili podatke iz medija u Đorđevićevom rodnom Leskovcu, Beogradu i Berlinu”. Đorđević je negirao ovakve tvrdnje.
Počelo i suđenje po Đorđevićevoj tužbi protiv Danasa kojim traži pola miliona dinara
Pred Višim sudom u Beogradu 21. septembra je održano ročište po tužbi Dejana Đorđevića protiv Danasa, glavnog i odgovornog urednika Dragoljuba Petrovića i novinarke Zorice Miladinović, u kojoj on traži naknadu štete od 500.000 dinara zbog “objavljivanja neistinitih informacija” u dva teksta čija je autorka Miladinović.
Đorđević u ovoj tužbi ne ponavlja tvrdnje da je novinarka navodno lažirala njegovu izjavu, već iznosi primedbe na naslov i neke od formulacija u dva teksta.
On u tužbi navodi da su mu na taj način naneti “duševni bolovi jakog intenziteta”, pošto je “poznat u svojoj okolini kao radan, vredan i porodičan čovek”. Sledeće ročište je zakazano za 21. januar 2021. godine.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.