Kolega Darko Dimitrijević iz Goraždevca pisao je Udruženju novinara Srbije tvrdeći da su „neki beogradski listovi“ preneli objave nekakvih „patriota na baterije“ na društvenim medijima.
Dimitrijević tvrdi da zbog „takvih tekstova trpimo mi, ne samo medijski radnici, nego čitav naš narod koji živi na KiM i sveštenstvo SPC“ i zatim traži da UNS osudi pisanje „Večernjih novosti“ „koje ovakvim tekstovima direktno ugrožavaju naše živote i bezbednost“. Uz pismo, poslao je i linkove ka člancima iz „Večernjih novosti“ – jednom o odlasku neimenovanog sveštenika na Košare i drugom o tome kako su „albanski teroristi“ na karaulu na Košarama ponovo okačili albansku zastavu koju je taj sveštenik prethodno skinuo.
„Večernje novosti“, međutim, nisu prenele objave sa Fejsbuka ili neke druge društvene mreže, već su objavile autorski tekst na osnovu materijala koje je dostavio sveštenik čiji su identitet zaštitile. Prethodno je novinarka „Večernjih novosti“ posetila karaulu na Košarama i objavila reportažu o tome, što je nadahnulo sveštenika i njegove prijatelje da i sami pokušaju da dođu tamo kako bi na Miholjske zadušnice održali pomen poginulim vojnicima Vojske Jugoslavije. Sveštenik je novinarki, po povratku, dostavio fotografije i video-snimak, što je ona iskoristila za članak. To bi uradio svaki novinar. Da li je Darko Dimitrijević uopšte pročitao tekst u „Večernjim novostima“?
Sa kolegom Dimitrijević mogao bih da se složim da je sporan termin „albanski teroristi“ u naknadnom tekstu „Večernjih novosti“ o „osveti“ zbog skidanja zastave Republike Albanije sa karaule. Ne vidim, međutim, kako bilo koji medij – pa neka je i beogradski – može istinitim izveštavanjem da ugrozi Srbe na Kosovu i Metohiji.
„Večernje novosti“ su izvestile, koristeći autentični materijal, o događaju koji se desio i koji je važan za čitaoce i širu javnost.
Dimitrijević očekuje da UNS osudi „Večernje novosti“. Da se postavi u ulogu ideološko-političkog komesara. Da bude cenzor. Da li to treba da radi Udruženje novinara Srbije? Da osuđuje novinare i urednike koji su izvestili o nečemu što se desilo? Ili da traži od njih da ćute i ne obaveštavaju javnost kako bi se sačuvao „viši cilj“?
UNS je bio i ostao na strani ugroženih kolega i Srba sa Kosova i Metohije, ali ne može da osuđuje beogradske medije koji izveštavaju na osnovu činjenica samo zato što bi takvi tekstovi mogli da naljute albanske ekstremiste.
Mediji na albanskom jeziku izveštavaju da je kosovska policija izvršila uviđaj na Košarama posle pomena o kojem su „Večernje novosti“ izvestile. Zašto? Kakva je to policija koja istražuje verski obred? Ko je bio ugrožen pomenom na Košarama? Koji su zakon ti Srbi na Košarama prekršili?
Tu je odgovor na zahtev Darka Dimitrijevića. Srbe na Kosovu i Metohiji ne ugrožava tačno informisanje, već ovakav odnos većinske zajednice.
A o tome se mora pisati.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.