„Policajci su nam rekli da je to procedura po Briselskom sporazumu“, kaže Vukmirović.
Vukmirović za UNS ističe da je ekipa RTS-a sve vreme u kontaktu sa oficirom za vezu i da je on upoznat sa dešavanjima na prelazu, te da je ovo objašnjenje apsurdno.
Ona sada na Jarinju čeka i pisano objašnjenje da je ovo razlog četvorodnevnog maltretiranja novinara.
Oficir za vezu Dejan Pavićević za UNS ističe da se po Briselskom sporazumu prelazak novinara ne najavljuje „apsolutno nikad“.
„Ovo važi isključivo za najviše državne zvaničnike. Ja sam od početka u kontaktu sa ekipom RTS-a, o ovom slučaju upoznate su odmah sve strane. Mi ćemo sada tražiti od Brisela da preduzme konkretne korake jer je ovo flagrantno kršenje Sporazuma, slobode kretanja i prava novinara na slobodu izveštavanja. Ovo je anticivilizacijski čin i tražićemo da se to prekine“, rekao je za UNS Pavićević.
Inače, novinarku Svetlanu Vukmirović kosovski policajci duže od dve godine sprečavaju da izveštava tako što je redovno zadržavaju na prelazima. Ona je UNS-u rekla da ta procedura obično traje oko pola sata do sat i da uvek mora da navede detalje svog boravka na Kosovu. Međutim, sada je procedura već ušla u četvrti dan.
Novinari sa Kosova i Metohije i predstavnici UNS-ovog ogranka na Kosovu – Društva novinara Kosova i Metohije, zbog maltretiranja kolega sa Radio-televizije Srbije, održali su juče protest na administrativnom prelazu Jarinje.
U znak podrške kolegama, ali i protesta protiv odnosa privremenih kosovskih institucija prema medijima, okupljene novinarske ekipe položile su televizijsku opremu na prilazni put i na kratko blokirali saobraćaj. Oni su simbolično zaćutali noseći transparente sa natpisima „Sloboda medija“, „Sloboda govora“, „Sloboda kretanja“ i „Pustite novinare da rade svoj posao“.
UNS i DNKiM protestovali su i u utorak što ekipi emisije „Pravo na sutra“ kosovska policija ne dozvoljava da uđe na teritoriju Kosova i naveli da smatraju da su sloboda kretanja i sloboda govora osnovna ljudska prava koja se ne smeju ograničavati administrativnim merama.
Emisija „Pravo na sutra“ pokrenuta je kao saradnja RTS-a sa projektom Evropske unije „Besplatna pravna pomoć“ i Kancelarijom za Kosovo i Metohiju.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.