Saopštenje SĆF prenosimo u celini:
„Da je postojala iskrena namera da se unapredi bezbednost novinara u Srbiji, Vlada Srbije je imala priliku da obustavi hajke koje se iz njenih redova i uz njenu podršku vode protiv redakcija čiji rad nije po volji stranke na vlasti. Naprotiv, od formiranja Radne grupe, broj pritisaka i pretnji novinarima je u porastu – samo od početka 2021. godine u bazi NUNS-a registrovan je već 21 napad.
Zapaljivim i opasnim rečnikom, nezavisni i istraživački novinari u Srbiji sistematski su optuživani iz samog vrha vlasti da rade protiv interesa države, da navijaju da pobedi koronavirus, da vode kampanju protiv vakcinacije, da urušavaju sistem i rade u korist stranih službi i „tajkuna“ iz opozicije. U opasnu difamaciju nezavisnih novinara i medija aktivno se uključila i Skupština Srbije, skoro svakodnevnim besprizornim optužbama na račun novinara i svih kritičkih glasova u društvu – bez ikakvih posledica.
Ovakve narative horski i koordinisano razrađuju tabloidi i televizije pod kontrolom vlasti, obilato nagrađeni budžetskim fondovima za sufinansiranje proizvodnje medijskog sadržaja u javnom interesu. Ni Ministarstvo kulture i informisanja ni REM nisu iskoristili nijedan od mehanizama koje imaju na raspolaganju da okončaju govor mržnje i verbalni linč u ovim „medijima“.
Retorika kojom se targetiraju novinari može da ima veoma ozbiljne posledice i preraste u fizičke obračune sa čitavim redakcijama koje su svakodnevno na meti ovakvih napada.
Obračun sa novinarima portala KRIK, kojim se ova redakcija optužuje za saradnju sa članovima kriminalne grupe Veljka Belivuka, predstavlja novi nivo orkestriranog i svesnog dovođenja istraživačkih medija u ozbiljan bezbednosni rizik. Osim tabloida i tabloidnih televizija, optužbe protiv KRIK-a ponavljaju i visoki funkcioneri vladajuće stranke i republički poslanici. Radna grupa za bezbednost i zaštitu novinara, međutim, nije smogla snage da javno osudi ove napade, iako je takvu obavezu prihvatila Planom rada koji je usvojen u januaru.
Uvereni smo da nam za primenu postojećih zakona i poštovanje prava na slobodu izražavanja nisu potrebni razgovori, već dosledno poštovanje domaćeg zakonodavstva i međunarodnih konvencija koje je Srbija ratifikovala. Nastavak učešća u Radnoj grupi za bezbednost i zaštitu novinara smatramo licemernim u trenutku u kom naše kolege strahuju za ličnu bezbednost zbog napada – istovremeno nemoćni da te napade čak i javno osudimo. U takvim uslovima, potpuno je besmisleno očekivati ozbiljnije pomake ka suštinskom unapređenju bezbednosti novinara u Srbiji.
Slavko Ćuruvija fondacija će aktivno nastaviti da radi na beskompromisnoj borbi za slobodu izražavanja u Srbiji, kroz budno praćenje rada institucija nadležnih da zaštite bezbednost novinara, kao i uz solidarnost i podršku svim novinarima koji se zbog svog poštenog i profesionalnog rada nalaze na meti onih o kojima izveštavaju.
AOM će odluku o nastavku svog učešća u Radnoj grupi doneti u narednim danima“, kaže se u saopštenju Slavko Ćuruvija fondacije.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.