Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje Srbije nalazi se i 1.149 novinara, a precizni podaci o broju zaposlenih medijskih radnika u Srbiji ne postoje, pokazuju rezultati istraživanja radno-pravnog statusa novinara, predstavljenog danas u Beogradu
Ceo dokument pročitajte ovde
Istraživač Dejan Kožul rekao je da u sferi medija radi 51.281 zaposlenih uključujući tehnička lica, programere i druge što je 2,1 odsto ekonomski aktivnog stanovništva.
Od 1.149 nezaposlenih novinara, 624 ima visoku stručnu spremu, rekao je Kožul, navodeći da godišnje s nekoliko fakulteta izađe u proseku nekoliko stotina diplomiranih novinara, a pitanje je gde oni završavaju.
Zaposleni u medijima kao najveće probleme vide nedostatak novca, niske plate, dominaciju tabloidnog sadržaja, političke i finansijske pritiske, nedostatak edukacije, finansijski monopol.
Od osam ispitanih, šest novinara tražilo je da ne bude imenovano jer razgovor o radno-pravnom statusu nije ndopušten po ugovorima s medijskim kućama u kojima su zaposleni.
Ugovori o radu su, po rečima Kožula, bez klauzula o pravu na prigovor savesti, obaveze poštovanja etičkih standarda.
Kako je istakao, ispitani smatraju da je problem „sistematski“ i da ne postoji volja da se reši, da nema solidarnosti među novinarima i novinarskim udruženjima, a sindikate smatraju kao nevidljive i irelevantne.
Projekat sprovode Media i reform centar Niš i Fondacija Medija centar, su sufinansira ga Evropska unije
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.