Kako je navedeno u saopštenju, Izrael dozvoljava kompanijama da izvoze takve proizvode „vladama za legalne svrhe i kako bi se sprečili i istražili zločini i vodila borba protiv terorizma“ i to pod uslovom da zemlja koja kupuje to poštuje.
Izraelsko ministarstvo nije reklo da li će istražiti tvrdnje koje su ove nedelje objavili Vašington post, Mond, Cajt, Gardijan, Harec i drugi svetski mediji koji su saradajivali u istrazi informacija o zloupotrebama ovog izraelskog softvera.
Informacije su procurile sa preko 50.000 mobilnih telefona do čijih brojeva je došla neprofitna novinska organizacija sa sedištem u Parizu Zabranjene priče (Forbidden Stories) i Amenesti internešenel.
„Ako se utvrdi da su (proizvodi NSO grupe) korišćeni u suprotnosti sa uslovima za (izvoznu) dozvolu ili izjavama zemalja kupaca preduzećemo odgovarajuće mere“, saopštilo je ministarstvo i dodalo da država Izrael nema pristup informacijama koje sakupljaju klijenti te kompanije.
U fokusu vesti o NSO grupi je Pegasus program za špijuniranje koje je koristilo desetine vlada, navode izraelski mediji.
Program se samostalno instalira na telefon, a korisnici ne moraju da aktiviraju link i hakerima daje kompletan pristup čitavom sadržaju telefona, te mogućnost da neprimećeno koristi kamere i mikrofone.
Analiza telefonskih brojeva pokazuje da su vlasnici telefona bili na meti vlada Azerbejdžana, Bahreina, Kazahstana, Meksika, Maroka, Ruande, Saudijske Arabije, Indije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
NSO odbija da objavi koje su države kupile softver i poriče većinu tvrdnji u pomenutim izveštajima za koje tvrdi da su lažne, te da se radi o nepotvrđenim teorijama koje dovode u sumnju pouzdanost izvora i osnova za priču, kako je navedeno u poruci poslatoj novinarima.
NSO grupa se u međuvremenu suočila sa reakcijama međunarodnih organizacija i vlada i velikih korporacija.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.