Prvi slučaj se dogodio u Risnu, u jutarnjim časovima, kada je novinarku Javnog RTV servisa Radio-televizije Crne Gore Tamaru Nikčević uvredio jedan čovjek, uoči protesta na Cetinju. Poznata je po kritičkom osvrtu prema toj crkvi, a često je na meti uvreda zbog svog rada.
Još jedan slučaj dogodio se tokom protesta na Cetinju protiv ustoličenja Joanikija Mićovića, kao mitropolita crnogorsko -primorskog Srpske pravoslavne crkve, ekipi Televizije Vijesti. Novinarka Ljubica Milićević i snimatelj Drago Matović bili su sprečeni da urade svoj posao kada je grupa mladića ometala njihovo izveštavanje uživo. Vređali su novinara i snimatelja rekavši da ne mogu da izveštavaju o protestu, a neki su čak gurnuli kameru.
Snimatelj TV Vijesti Drago Matović i prošle godine fizički je napadnut, dok je novinarka Tamara Nikčević na meti pretnji zbog svojih stavova.
Radomir Kračković, potpredsednik Sindikata medija Crne Gore rekao je da „anticivilizacijsko ometanje i vređanje tima Televizije Vijesti pokazuju da su mediji koji izveštavaju profesionalno i objektivno i dalje na meti žestokih i primitivnih pojedinaca koji se navodno bore za građansku Crna Gora”. On je takođe dodao da su „uvrede upućene novinarki Tamari Nikčević u Risnu još jedan pokazatelj da se u Crnoj Gori sve manje toleriše drugačije mišljenje“.
„Od početka godine, SMCG i SJ Mreža upozoravaju da zbog uzavrele političke situacije u Crnoj Gori, novinari i medijski radnici iz različitih medija, sa različitim uređivačkim politikama, najviše trpe. Gotovo da nema protesta ili velikog okupljanja na kojem nema incidenata ili napada na novinare. S obzirom na to da nas slični skupovi verovatno očekuju u narednom periodu, jasno je da će se već raste veliki rizik za medijske radnike koji će izveštavati o ovim događajima “, rekao je on.
Mreža Safejournlists izražava strah za pripadnike novinarske profesije koji svoj posao rade pošteno i profesionalno. Osuđujemo napade na novinare koji se sve češće dešavaju u Crnoj Gori, ali smo takođe zabrinuti zbog sve većeg jaza koji se stvara u toj zemlji.
Mreža SJ traži od Vlade i Skupštine Crne Gore da hitno preduzmu korake za usvajanje inicijative devet nevladinih organizacija, novinarskih udruženja i Sindikata medija Crne Gore, što bi, između ostalog, sprečilo da se novinarski rad posmatra kao krivično delo. Apelujemo i na crnogorske vlasti da obezbede veću zaštitu novinarima tokom protesta i velikih okupljanja, te im osiguraju uslove za slobodno izveštavanje, posebno tokom prvih dana septembra na Cetinju.
Mreža SafeJournalists će obavestiti sve relevantne domaće i međunarodne aktere oko oba slučaja.
Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana.
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.