Presuda za jedan od najtežih napada na novinara u Srbiji veoma je važna za ocenu stanja bezbednosti i slobode medija tako da je interesovanje javnosti, uključujući i međunarodnu javnost i institucije, veoma veliko. Na osnovu sudskog procesuiranja odgovornih za zločin ocenjuje se stepen medijskih sloboda, pravne države, odnosno demokratije u Srbiji.
Zato je sudska uprava dužna da obezbedi sudnicu koja može da primi više lica i, prema rečima Mirjane Piljić, portparolke Apelacionog suda, za sutrašnje suđenje obezbeđena je velika sudnica, broj 11, na prvom spratu.
Pet žalbi na presudu
Na osuđujuću presudu žalili su se i tužilaštvo i odbrana, a tročlano sudsko veće odlučuje o ukupno pet žalbi. Predsednica Veća je sudija Bojana Paunović, a članovi su sudije Aleksandar Vujičić i Dušanka Đorđević.
„Ukoliko budu ispunjeni svi procesni uslovi, odnosno sve stranke u postupku dođu, sednica će se održati sutra. Veće je zakazalo samo jedan dan jer je procenilo da se sve može završiti na jednoj sednici. Sudija Dušanka Đorđević je izvestilac u ovom postupku i ona će prva imati reč, a zatim će reč dobiti podnosioci tužbi“, rekla je danas za Cenzolovku Mirjana Piljić.
Javna sednica, na kojoj Apelacioni sud razmatra žalbe na presudu iz februara, kojom je Simonović, bivši predsednik Grocke i visoki funkcioner SNS, osuđen na četiri godine i tri meseca zatvora zbog paljenja kuće, održaće se sutra (10 sati, Nemanjina 9)
Pored Dragoljuba Simonovića, presudom sudije Slavka Žugića u Drugom osnovnom sudu, za teško delo protiv opšte sigurnosti, u lancu podstrekivanja osuđeni su i bivši policajac Vladimir Mihailović i sitni prestupnik iz Grocke Aleksandar Marinković, koji je i dalje u bekstvu. U lancu podstrekivanja na krivično delo, koje je naredio Dragoljub Simonović, učestvovao je, prema optužnici, i Igor Novaković, ali je postupak protiv njega izdvojen zbog sumnje na opstrukciju njegovog advokata i počeo je iz početka u osnovnom sudu u junu ove godine i do sada su održana dva ročišta.
Događaj za koji se sudi odigrao se u noći 12. decembra 2018. godine, kad je na kuću Milana Jovanovića i Jele Deljanin bačen „Molotovljev koktel“. U požaru je stradala skoro kompletna imovina koju su oni sticali tokom života. Požar su preživeli zahvaljujući nadljudskim Jelinim naporima da svog onesvešćenog supruga, gotovo duplo većeg od nje, izvuče iz sobe koju je već zahvatio požar.
Napadu prethodio niz istraživačkih tekstova
Napadu na dom i život Milana Jovanovića prethodila je serija njegovih istraživačkih tekstova na portalu Žig info iz Grocke o malverzacijama i krađama u Železnicama Srbije u vreme dok je Simonović bio generalni direktor, o netransparentnoj i neuspešnoj gasifikaciji opštine Grocka (projekat je težak 21 miliona evra) u kojoj je učestvovao Milenijum tim, firma koja dobija da radi na nekim od najvećih infrastrukturnih poslova u zemlji, kao i o sumnjivoj prodaji lokalnog komunalnog preduzeća, a i drugim lokalnim temama koje su ukazivale na korupciju vlasti na čijem je čelu bio Simonović.
U pitanju je jedan od najtežih napada na novinara u istoriji Srbije. Na osnovu sudskog procesuiranja odgovornih za zločin ocenjuje se stepen medijskih sloboda, pravne države, odnosno demokratije u Srbiji
Napadu na Milana Jovanovića prethodio je i težak, i posle tri godine nerasvetljen, napad na Željka Matorčevića, urednika portala Žig info na kome su tekstovi objavljivani. Nedavno je obeležena neslavna godišnjica kad je još nepoznat počinilac nasrnuo na Matorčevića i slomio mu jagodičnu kost.
Predmet je „zagubljen“ između Drugog osnovnog tužilaštva i policije i predstavlja jedan od najtežih dokaza ugroženosti novinara.
U presudi, o kojoj će sutra raspravljati Apelacioni sud, kaže se da je Simonović tražio od bivšeg policajca Vladimira Mihailovića da ošteti automobil novinara Milana Jovanovića koji je bio parkiran u garaži, u kući u kojoj novinar stanuje sa suprugom.
Mihailović je, uz obećanje novčane nagrade, angažovao Igora Novakovića da nađe nekog da izvede taj napad, a Novaković je „posao“, takođe uz finansijsku nagradu, ponudio direktnom izvršiocu Aleksandru Marinkoviću, koji je bacio „Molotovljev koktel“ u označenu garažu i time izazvao požar u celoj kući.
Opstrukcije, pretnje, uvrede…
Prvostepeno suđenje za teško krivično delo počelo je 24. maja 2019. godine i sećaćemo ga se po uvredama i pretnjama koje je Simonović upućivao oštećenima i čak i tužiocu Predragu Milovanoviću, dugotrajnom maltretiranju i sekundarnoj viktimizaciji žrtava na ročištima, uvredama koje je odbrana upućivala na račun novinara, predsednika Komisije za rasvetljavanje ubistava novinara, ali i postupajućeg sudije Žugića, kao i po brojnim odlaganjima, opstrukcijama i zahtevima odbrane da se izuzmu tužilac, sudija, pa čak i cela Palata pravde.
Advokati odbrane u ovom slučaju su Ivica Vuković, Viktor Gostiljac i Zora Dobričanin Nikodinović.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.