U saopštenju BIRODI kaže da su „stubovi botovskog društva“ mediji, jer je zbog nepostupanja REM-a i niskog uticaja strukovnih udruženja na primenu Kodeksa novinara, „botovsko ponašanje postalo legitimno i legalno“.
Dodaje se da su „botovi“ osobe koje s položaja javnih funkcionera, političara, analitičara, novinara ili građanina u medijima ili na socijalnim mrežama promovišu sebe ili nekog drugog, ili pak etiketiraju, vređaju ili ismevaju nečija dostignuća.
„Neretko ovakvo ponašanje prelazi u otvorene i nesankcionisane napade kojima se vrši lična i profesionalna diskvalifikacija aktera kako bi se od njega napravila legitimna meta medijskog i fizičkog progona s ciljem da mu se uskrate prava koja garantuju slobodan i udoban život“, konstatovao je BIRODI.
BIRODI je najavio da će zato posle konstituisanja novog saziva Skupštine Srbije, nadležnom odboru dostaviti „Nacrt antibot zakona“ koji je rezultat desetogišnjeg monitoringa medija, a cilj je da se spreči „dalje opstajanje i rast botovskog društva u Srbiji“.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.