Vojvođanski zaštitnik građana – ombudsman zainteresovan je da se granice slobode medija u društvu šire i da se novinarima pruži efikasna zaštita uvek kada su izloženi pritiscima, jer su slobodni mediji interes građana, saopštila je danas ta institucija.
„Štiteći novinare, štiti se i pravo građana na pravovremeno, pouzdano i objektivno informisanje. Bez takvog informisanja građani lako postaju žrtve manipulacije, a vlast, lišena kritike, klizi u autoritarizam”, saopštio je Pokrajinski ombudsman uoči Svetskog dana slobode medija, 3. maja.
Pokrajinski zaštitnik građana zahteva od Vlade da stvori uslove da bi novinari i mediji slobodno i bez straha ispunjavali svoje obaveze prema građanima.
„U suprotnom, razne vrste pritisaka i zabrinjavajuće prisustvo cenzure i autocenzure u potpunosti će obesmisliti funkciju medija, a kritički govor o problemima društva će biti zamenjen neumerenim pohvalama vlasti”, piše u saopštenju.
Ombudsman podseća da po istraživanju Udruženja novinara Srbije, 48 odsto ispitanih novinara u Srbiji smatra da njihove kolege povremeno pribegavaju autocenzuri, a 29 odsto smatra da to čine u velikoj meri.
Odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija iz 1993. godine, 3. maj je proglašen Svetskim danom slobode medija.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.