Učesnici protesta nosili fotografije Karuane Galicije i malteške zastave, skandirajući: „Dafne je bila u pravu“ i „Želimo punu pravdu“.
Predsednica Evropskog parlamenta, Maltežanka Roberta Mecola, položila je cveće na mestu eksplozije blizu doma ubijene novinarke u u društvu njenog supruga i tri sina i Marije Falkone, sestre italijanskog sudije Đovanija Falkonea koji se borio protiv mafije, a ubijen je 1992. godine.
Mecola je obećala da će nastaviti da podržava nezavisno novinarstvo i naglasila da je Karuana Galicia bila „žena od čelika, jer je bila žena od principa, žena koja je mogla raspoznati ispravno od pogrešnog“.
Ističući odgovornost društva da nastavi borbu za vrednosti kojima je težila ubijena novinarka, Mecila je naglasila i odgovornost malteške države.
Nezavisna javna istraga nakon ubistva otkrila je da država snosi odgovornost jer je stvorila kulturu nekažnjavanja, navodi Rojters ističući da na protestima nisu bili prisutni predstavnici vlade, a da je malteški premijer Robert Abela rekao ranije da je smrt karuane Galicije mračna epizoda iz koje se moraju izvući pouke.
Abela je poručio da je vlada Malte odlučna da se pravda zadovolji u celosti.
Braća Alfred i George Deđorđo priznali su u petak ubistvo i svaki je osuđen na 40 godina zatvora, a njihov saučesnik Vinsent Muskat je, priznajući 2021. godine svoju ulogu ubistvu, osuđen na 15 godina.
Biznismen Jorgen Feneč, koji se smatra naručiocem ubistva, negira krivicu i posle hapšenja čeka suđenje u zatvoru.
Dafne Karuana Galicia (53) bila je poznata istraživačka novinarka na Malti., a njeno ubijstvo 16. oktobra 2017. godine otvorilo je pitanje o vladavini prava u najmanjoj državi članici Evropske unije, navodi Rojters.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.