On je za dronove koji su uočeni na nebu Srbije, rekao da su, po sadašnjim spekulacijama, najverovatnije u pitanju multikopteri, dronovi koji snimaju svadbe, ali da i oni mogu da se koriste za izviđanje i mogu biti upotrebljeni u vojne svrhe. Kaže i da te male dronove za snimanje svadbi Ukrajinci koriste da izbacuju bombe iz njih. I Sreto Malinović, general avijacije u penziji, slaže se da se „bombastična akrobatika“ oko upotrebe vojne snage pokazala veoma kontraproduktivnom, a da nam je državni vrh ispao smešan. On je ocenio da medijski tim koji je dužan da pravi rejting vlastima „ne bi smeo tako da blamira ljude“, kao i da takve stvari mogu da nenesu štetu, posebno onim Srbima koji žive južno od Ibra.
Malinović navodi da je javnost negativno reagovala na ovo što se dešava jer je način na koji je sve saopšteno prilično iritantan, a da, kada je u pitanju stručna javnost – on pomalo i vređa ljude.
Podsećamo, u medijima je prvo navedeno da je predsednik naredio podizanje migova na dronove, a ministar odbrane je potom to demantovao, navodeći da migovi nisu dizani iz tog razloga.
Malinović je ocenio i da je podizanje gotovosti snaga VS nepotrebno objavljivano javno, iako je s obzirom na najnovija dešavanja na Kosovu, prirodna reakcija koja je urađena podizanjem gotovosti dela jedinica Vojske.
On navodi da nije pametno takve stvari raditi javno, i da postoji elegantan način da se suprotnoj strani i posrednicima u pregovorima stavi do znanja da Srbija neće mirno gledati ono što se sprema iza kulisa.
Na pitanje da li smatra da su propagandisti shvatili da su pogrešno uradili, Malinović navodi da je problem upravo to medijsko predstavljanje i da ljudi nisu čuli šta je rekao nosilac aktivnosti, već ono napisano u medijima.
Što se same procedure obaranja dronova tiče, a prema pravilima koje je objasnio, ako se ustanovi da se radi o letelici koja bi mogla da ugrožava ljude, građane i objekte prvo se saopštava šta je u pitanju i traži se odobrenje za eventualno obaranje, a odobrenje za obaranje, kada zemlja nije u ratnom stanju, daje predsednik države.
Malinović navodi i da je, kada je podignut stepen borbene gotovosti, prirodno da je avijacija patrolirala delom teritorije, ali da zbog lošeg obaveštavanja o akcijama, sada ispada da smo „po metar drva poslali deset vagona“.
„Mediji podigli histeriju koja može da uznemiri ljude“
Petar Vojinović ukazuje na probelmatično medijsko izveštavanje i dodaje da su u jednom beogradskom mediju „koji nije baš orjentisan ka istini, objavljene fotografije koje nisu autentične, naime u pitanju je snimak iz arhive koji je malo uvredio pripadnike RV i PVO.
Vojinović potvrđuje da u mirnodopskim uslovima politika odlučuje kada se nešto obara, a nije ratno stanje, ali dodaje da su neki mediji, da li zbog dirogovanog ili svog interesa i klikova podigli histeriju koja na Kosovu može da uznemiri ljude.
Podsetio je i da je i ministar odbrane nakon svega rekao da ne može migovima na dronove, a da elektronskim sistemom za ometanje može.
Vojinović objašnjava da imamo kompaniju u Srbiji koja razvija uređaj koji ometa radiofrekvenciju dronova. On smatra da su u pitanju manji dronovi, koji nisu proizvedeni za vojnu upotrebu, da su u pitanju elektrooptički i infracrveni video sistemi koji mogu da snimaju, da pohranjuju podatke na hard disk, ali i da strimuju prenose.
Efikasnije je, kaže, ometati njihovo radiovođenje, a imamo i ta sredstva i oni onda izgube kontrolu. U ovom slučaju, ta naša kompanija uspela je da proizvede efekat da kad dron izgubi kontrolu, padne na toj lokaciji a ne vrati se tamo odakle je poleteo.
„Neko upotrebio komercijalne dronove, verovatno zbog podizanja gotovosti“
Malinović navodi i da nije uobičajeno sa se strane letelice pojave na našem tlu i podseća na 1999. godinu, ali i vreme posle nje kada smo imali „silno izviđanje iz vazduha naše tertorije“, kao i da smo 1998. godine svojim potpisom pustili avijaciju NATO pakta pustili da vrši kontrolu naše teritorije.
On veruje da je u ovom slučaju, verovatno zbog podizanja gotovosti, neko upotrebio komercijalne dronove da izvidi pokretanje snaga i njihov razmeštaj.
Malinović kaže da je pitanje koliko su umešane kosovske snage i da želi da veruje da Kfor nije umešan.
Naglasio je da samo dejstvo na onakvu vrtu letelice nemoguće izvesti raketama koje nosi Mig.
Sama brzina dronova koji su ušli u Srbiju, kažu sagovornici N1, iznosi od 10 do 20 km na čas.
Malinović kaže i da naše vlasti možda znaju odakle je dron došao, ali da tek policijsko obaveštajnom istragom može da se dođe do saznanja o čemu se radi.
Povodom podizanja borbene gotovosti, Malinović ističe da u svakoj situaciji gde postoje krizni momeni koji mogu eskalirati, a Kosovo i Metohija su teritorija na kojoj može to da se desi svaki čas, da se u takvim situacija diže borbena gotovost dela snaga.
Podsetio je da je u uvodu ovog dizanja bio sastanak predsednika sa predstavnicima Srba sa Kosova, da je posle toga bio i Savet za nacionalnu bezbednost. „Hoću da verujem da su iskristalisali informacije da se iza kulisa preregistracije priprema i nešto sasvim drugo ili se nešto sasvim drugo može očekivati, a kada je tako postoje uslovi da se podigne gotovost dela jedinica koje mogu najkvalitetnije odgovoriti“, rekao je Malinović.
On je povodom izjave Zdravka Ponoša da mu sve izgleda koa pripremanje terena za rešavanje statusa Kosova da bi se prikazalo da je bolje to nego da izbije rat, rekao da Ponoš to komentariše kao neko ko vodi političku organizaciju.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.