Organizacijama koje dobiju klasifikaciju nepoželjnih zabranjeno je djelovanje u Rusiji, a svatko tko u njima sudjeluje ili radi na organiziranju njihovih aktivnosti suočava se s kaznom do šest godina zatvora i administrativnom kaznom.
Otkako je Novaya Gazeta osnovana 1993., najmanje pet njezinih novinara i suradnika ubijeno je zbog svog rada. Danas 3. srpnja 2023. obilježit će se 20. obljetnica ubojstva Yurija Shchekochikhina, tadašnjeg zamjenika urednika te novine i voditelja istražnog odjela.
– Oni koji su to učinili i dalje su na vlasti u mojoj zemlji. Ali i dalje sam novinar. I nastavit ću, rekla je Ekaterina Glikman, zamjenica urednika Novaya Gazeta Europe, za CPJ putem aplikacije za razmjenu poruka, ističući da je Shchekochikhin bio njezin prvi šef. -Novaya je nezaustavljiva. Vidjet ćemo tko će duže izdržati, poručila je Glikman.
– Nemilosrdni progon ruskih vlasti protiv Novaya Gazeta Europe seže jednako duboko kao i predanost medija neovisnom izvještavanju koje prkosi vlastima, za što je platila visoku cijenu, rekla je Gulnoza Said, programska koordinatorica CPJ-a za Europu i središnju Aziju, u Amsterdamu te dodala da bi ruske vlasti trebale odmah preispitati svoje propise o ‘nepoželjnim organizacijama’ i prestati zabranjivati svako izvješćivanje koje je u suprotnosti s vladinim narativom.
Tužiteljstvo je optužilo Novaya Gazetu Europe za distribuciju materijala organizacija koje su označene kao ekstremističke ili nepoželjne i navelo da „stvara i širi tendenciozne informacije“ štetne po interese Rusije, a glavne teme su „lažne informacije“ o kršenju prava, ratu u Ukrajini i ratni zločini.
Novaya Gazeta Europe ima sjedište u Latviji, a pokrenuli su je u travnju 2022. novinari koji su prethodno radili u nezavisnim ruskim novinama Novaya Gazeta, od kojih su mnogi pobjegli nakon ruske invazije na Ukrajinu i naknadne kriminalizacije „lažnih informacija“ o ruskoj vojsci .
Krajem travnja 2022. ruski državni regulator za medije Roskomnadzor blokirao je web stranicu Novaya Gazeta Europe. U rujnu je rusko Ministarstvo pravosuđa označilo Kirilla Martynova, glavnog urednika Novaya Gazeta Europe, „stranim agentom“.
-Budući da nije uspio u potpunosti iskorijeniti svaki neovisni glas i glasilo u zemlji ili nas natjerati da šutimo, Kremlj nas je sada označio kao kriminalce“ napisala je ta novina u priopćenju u srijedu. Nepoželjni status „namijenjen je prijetnji novinarima, piscima i čitateljima“ i „posljednji je alat koji Kremlj može upotrijebiti protiv nas“.
Novaya Gazeta Europe nastavit će objavljivati, prema toj izjavi, koja je potaknula ruske čitatelje da nastave čitati njihova izvješća, ali da „budu oprezni, uklone sve poveznice na naše članke sa svojih računa na društvenim mrežama i suzdrže se od našeg citiranja u budućnosti“.
Od 2021. ruske vlasti označile su desetke organizacija „nepoželjnima“, uključujući nezavisnu web stranicu Meduza i istraživačke novine iStories, The Insider, Bellingcat i Proekt.
Godine 2007. CPJ je odlikovao Dmitrija Muratova, glavnog urednika Novaye Gazete, svojom međunarodnom nagradom za slobodu medija, a 2021. dobio je Nobelovu nagradu za mir za svoj rad. U rujnu 2022. ruske su vlasti Novaya gazeti oduzele licence za tisak i internet. CPJ nije dobio nikakve odgovore na svoje upite koji su upućeni ruskom glavnom tužiteljstvu, priopćili su iz CPJ-a.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.