
Odbor za informisanje Skupštine Srbije raspisao je 28. aprila novi konkurs za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Milena Vujović, dugogodišnja novinarka i urednica Radio-televizije Srbije, koja od početka podržava zahteve studenata, govori o „proverenim kadrovima” koji rade informativne emisije tokom blokade, o onima koji porede studente sa nacistima, o velikom strahu zaposlenih, o neophodnoj smeni ljudi koji su tu 30 i više godina, koji nisu novinari, već propagandisti i sluge vladajućoj stranci i predsedniku države
U ponedeljak će mašina skupštinske većine za sprovođenje brutalnih hajki na kritičare vlasti, među kojima Nebojša Bakarec, Nataša Jovanović ili predsednica Odbora Nevena Đurić, odlučiti da li će da pokrenu novi izbor kandidata za članove Saveta REM-a. To je jedini zahtev studenata koji blokiraju RTS od 14. aprila
Skandiranjem "Konkurs je raspisan, RTS je slobodan", studenti su proglasili pobedu i završili blokadu javnog medijskog servisa. Proces izbora članova Saveta REM biće ponovljen, međutim, raste sumnja da će vlast dozvoliti da regularno telo za elektronske medije bude sastavljeno isključivo od stručnih i u svom radu nezavisnih ljudi.
Regulatorno telo za elektronske medije pruža punu podršku predlogu „Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi Vladislav Ribnikar“, osnovanoj Odlukom Vlade Republike Srbije, o načinu obeležavanja godišnjice masovnih ubistava u ovoj školi i u Duboni i u Malom Orašju, u programima televizijskih i radijskih pružalaca medijskih usluga, sa ciljem očuvanja i negovanja sećanja, da kao društvo osvestimo veličinu tragedije koja nam se dogodila.
Na jučerašnjoj sednici skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje, poništena je odluka o izboru članova za Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM) iz novembra 2024. godine, i doneta je nova odluka o pokretanju postupka za predlaganje kandidata za izbor članova Saveta REM-a – čime je ispunjen zahtev studenata i studentkinja koji su blokirali rad Radio-televizije Srbije (RTS), što znači prekid dalje blokade RTS-a.
Žustra rasprava u studiju RTS-a na temu zašto je RTS blokiran, ako je meta bio REM. Od januara tražimo da se ponovi proces izbora REM-a, niko nije mrdnuo prstom, a onda su studenti izvršili pritisak, ova država ne funkcioniše bez pritiska, naveo je Dramski pisac i kandidat na poništenom konkursu za Savet REM-a, koji je povukao kandidaturu Željko Hubač. Tvrdi da proces oko izbora REM-a nije bio po zakonu. Portparolka REM-a Olivera Zekić je demantovala te tvrdnje, rekavši da je konkurs bio po zakonu. Očekuje da će novi Savet REM-a biti formiran tokom juna.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željko Bodrožić izjavio je danas da je raspisivanje novog konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) pobeda za studente, jer je to bio jedan od njihovih zahteva, ali da je to „nova muka za sve nas“, zato što se ulazi u novi proces „znajući s kim imamo posla i kako se odvijao prvi“.
Nakon što je na sednici Odbora za kulturu i informisanje doneta odluka da bude raspisan novi konkurs za Savet REM-a, studenti su obustavili blokadu RTS-a. Javni servis, međutim, ni jutros ne emituje regularno program, ekipa N1 u Takovkoj 10 nije zatekla zaposlene izuzev radnika obezbeđenja.
Poslanici Zeleno-levog fronta (ZLF), Stranke slobode i pravde (SSP) i Narodnog pokreta Srbije (NPS) pozvali su danas studente, građane, organizacije civilnog društva i opoziciju da nastave sa pritiskom kako bi se došlo do nezavisnog Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Studentska blokada RTS završena je posle dve nedelje, nakon što je raspisan novi konkurs za Savet REM.
Novi ministar informisanja i telekomunikacije svakim danom sve više iznenađuje. Boris Bratina otkako je predložen za ministra nadležnog za medije najpre je bio “i sam iznenađen”, da bi u nedelju izjavio da je pred njim “strahovita količina zakona koju mora da savlada, što ga čini nesigurnim na početku mandata, ali da veruje da će uspeti. Međutim, to ga ne sprečava da “uređuje” Radio televiziju Srbije, koju studenti blokiraju već dve nedelje.
Sednica skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje na kojem je trebalo da bude doneta odluka o konkursu za članove Saveta REM-a odložena je za sat vremena, a kako saznajemo, kao razlog je navedeno "nasilje" nad dekanom DIF-a u Novom Sadu Patrikom Dridom.
Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina izjavio je večeras da ne misli da će potencijalno rasapisivanje novog konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) „okončati krizu ispred Radio-televizije Srbije (RTS)“, dodajući i da RTS mora unutar sebe da izvrši „ideološku diferencijaciju“.
Studenti koji su započeli blokadu RTS-a ponovili su da je njihov zahtev i cilj raspisivanje konkursa za kandidate Regulatornog tela za elektronske medije (REM), koje je neaktivno od novembra. Ukoliko dođe do raspisivanja konkursa, kako su istakli studenti, povući će se sa blokade i vratiti na svoje fakultete.