Udruženje novinara Kosova u svom saopštenju navodi da su procedura koja je vođena tokom donošenja zakona i članovi koji regulišu sastav i rad komisije, definisanje onlajn medija i žalbenog veća suprotni Ustavu Kosova.
Konstatuju i da se krše, između ostalog, nezavisnost NKM, pravo na slobodu medija i princip rodne ravnopravnosti.
„Poštujući u potpunosti konačnu odluku Suda, smatramo da relevantne članove treba staviti van snage i pošto je nemoguće da osporeni zakon opstane nakon ukidanja, predlažemo Ustavnom sudu da ovaj zakon proglasi neustavnim“, dodali su.
Udruženje novinara Kosova navodi da je pratilo izradu ovog zakona od 2021. godine i pozvalo na izradu istog u skladu sa ustavnim i evropskim standardima.
Međutim, kako dodaju, organi vlasti nisu pokazali volju da odgovore na ove pozive.
„Ovaj sudski spor je istorijski jer je to prvi put da se Ustavni sud bavi predmetom koji se odnosi na slobodu medija, a presuda će stvoriti presedane kojima će se sud voditi decenijama. Nadamo se da će naši argumenti ubediti Sud da proglasi zakon neustavnim“, poručuju.
Usvajanje Nacrta zakona o Nezavisnoj komisiji – kritike i optužbe
Poslanici Skupštine Kosova usvojili su 11. jula Nacrt zakona o Nezavisnoj komisiji za medije koji, između ostalog, predviđa licenciranje onlajn medija, njihovo praćenje i kazne do 40,000 evra.
Ovaj nacrt je usvojen u drugom čitanju sa 59 glasova za, nijednim protiv i dva uzdržana.
U glasanju nisu učestvovali poslanici opozicionih partija, Demokratskog saveza Kosova (LDK), Demokratske partije Kosova (PDK) i Alijanse za budućnost Kosova (AAK), koji su čak uoči glasanja podneli zahtev za skidanje zakona sa dnevnog reda, a što nije podržalo vladajuće Samoopredeljenje.
Opozicija smatra da je reč o štetnom zakonu jer rizikuje narušavanje slobode izražavanja i medija.
Slične argumente iznose i medijske organizacije. Udruženje novinara Kosova je odmah nakon usvajanja zakona izrazilo zabrinutost zbog toga što vladajuća stranka nije uzela u obzir njihove primedbe.
Istog dana je reagovala i Fljutura Kusari, pravna savetnica Evropskog centra za slobodu štampe i medija, koja je izglasani Nacrt zakona nazvala „antievropskim“.
„Danas je mračan dan za demokratiju i slobodu izražavanja i medija na Kosovu“, napisala je Kusari tada na Fejsbuku.
Ni međunarodni predstavnici ne podržavaju
Burno su nakon izglasavanja ovog Nacrta reagovali i međunarodni predstavnici na Kosovu, kao i međunarodne organizacije. Oni su takođe ukazali na to da aktuelna vlast nije primenila preporuke, savete međunarodnih eksperata i stručnjaka, te da zakon uglavnom nije u skladu sa standardima EU.
Misija OEBS navela je da je zabrinuta zbog „određenih aspekata“ konstatujući da su razni međunarodni eksperti davali detaljne preporuke o usklađivanju ovog zakona, koje nisu uzete u obzir.
„Nezavisna komisija za medije (NKM) ima ključnu ulogu u regulacionom okviru medija na Kosovu. Njena sposobnost da radi nezavisno i profesionalno bila je ključna za njen kredibilitet i autoritet“, naveli su iz ove međunarodne organizacije.
Ključne preporuke stručnjaka koje nisu uzete u obzir, navode, odnosile su se na zabrinutost zbog novih odredbi koje će uticati na sastav, ulogu i odgovornosti NKM, kao i na procedure za izbor novih članova i mandate izabranih.
„Preporuke o ulozi i odgovornostima NKM tokom izbornih kampanja takođe su bile zanemarene“, poručili su.
Proširenje nadležnosti NKM na društvene mreže, zajedno sa odsustvom jasnih kriterijuma za blokiranje štetnog sadržaja, istakli su, izaziva zabrinutost zbog proporcionalnosti i ima potencijalne implikacije na slobodu izražavanja.
Iako, kako su naveli iz OEBS-a, pozdravljaju uvođenje regulacija koje se tiču vlasništva i koncentracije medija, s druge strane, napomenuli su da nedostaje „proceduralna čvrstoća“.
I odlazeći šef Kancelarije EU na Kosovu, Tomaš Sunjog ukazao je na to da se u Zakon nisu u potpunosti uvrstile preporuke EU i drugih međunarodnih organizacija.
Nemački ambasador na Kosovu, Jern Rode, je takođe u negativnom tonu prokomentarisao usvojeni zakon, navodeći da „mora da se donose zakoni u skladu sa EU standardima, ukoliko Kosovo želi da postane članica EU“.
„EU, SE i OEBS su dali svoje mišljenje o zakonima, ali su bili ignorisani….“, naglasio je Rode.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.